خانه / اخبار / تورک ها الگوی پزشکی جهانیان

تورک ها الگوی پزشکی جهانیان

اؤیرنجى : اخیراً در پی شرایط کرونایی، خیلی از کشورهای جهان در حوزهٔ پزشکی و سیاست‌های بهداشتی با تورکیه قیاس می‌شوند. به ویژه در ایتالیا، برخی روشنفکران با اشاره به موفقیتهای تورکیه در این زمینه، سیاست‌های بهداشتی دولت خود را شدیداً و با جملاتی نظیر «اندازهٔ تورکیه هم نشدید» انتقاد کردند.

بخشهایی از جواب انجمن علمی ایتالیا به این انتقادات بسیار جالب و برای تمامی تورک‌ها غرورآفرین است که ترجمه‌ آن ذیلاً نقل میشود:

بزرگ‌ترین جراح اعصاب جهان یک تورک به نام پروفسور غازی یاشارگیل است.

پیشروترین اسم دربارهٔ بیماری آ.ل.س (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) پروفسور هانده اؤزدمیر است. فراموش‌نکنید وی نیز تورک است.

جراحی که علاوه بر نقل صورت و بازو، اولین بار نقل رحِم را نیز محقق کرد، یک تورک است؛ نامش پروفسور عمر اؤزقان است.

مگر اسم استادی که اولین‌بار توانست مانع مرگ سلولهای مغزی شود، پروفسور مراد دیگی‌چایلی‌اوغلو نیست؟ وی هم یک تورک است.

کسی که اولین‌ بار با ربات عمل قلب انجام داد و سی‌آی‌پی الکترونیکی پیش‌بینی‌ کنندهٔ سکتهٔ قلبی را طراحی کرد، پروفسور تایفون آی‌بک نیز تورک است.

پزشکی که در سال ۱۹۳۷ بیماری بهجت را کشف، تشخیص و مداوا کرد، باز یک تورک است. نام وی پروفسور خلوصی بهجت است .

تورک‌ها، در زمینهٔ پزشکی و سیاست‌های بهداشتی، به طور سنتی همیشه از دولت‌های اروپایی جلوتر بوده‌اند. فراموش نکنید آنها همیشه دولت‌های بزرگ و امپراطوری داشته‌اند. گذشتهٔ آنها پر است از آزمایشات پزشکی و خدمات عمیق در این عرصه.

از آنجا که تورک‌ ها در تاریخ پیشروترین ملت در حوزه‌ های دامداری و جنگ بوده‌اند ، در مقابله با بیماری‌ های واگیردار و تداوی آنها نیز خدمات شایانی به بشریت کرده‌اند.

پزشکانی چون بیگوتا در زمان گؤک‌تورک‌ها و هرونا در دورهٔ قارلوق‌ها، از ۷۲۸ میلادی تاکنون، در میان پزشکانی قرار دارند که براحتی فراموش نمیشوند.

“تداوی با موسیقی” اولین بار توسط تورک‌ها و در دورهٔ عثمانی‌ها انجام شد، اولین و بزرگ‌ترین کمپ‌های طبی و بیمارستان‌های صحرایی را نیز تورک‌ها در دورهٔ سلجوقی و در قرن دهم میلادی برپا نمودند.

مگر ابن‌سینا که سال۱۰۳۷ وفات یافته، در دانشگاههای پزشکی ایتالیا بعنوان شاهِ پزشکان معرفی نمیشود؟ وی که بیماری کبد، زردی و همچنین میکروب را کشف نموده, از تورک های همدان آزربایجان جنوبی است.

قرن ۱۴، آغ ‌شمس‌الدین، پدر معنوی سلطان محمد فاتح و بزرگ‌ترین پزشک جهان در زمینهٔ مداوای بیماری‌های واگیردار، نیز یک تورک بود.

بیشتر بخوانید

الکسی ناوالنی منتقد پوتین هنگام ورود به مسکو بازداشت گردید!

اؤیرنجى : پلیس روسیه، روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه ۹۹ الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *