خانه / آذربایجان / توزیع کتاب های تورکی در مهد کودک و مدارس اورمیه به مناسبت ۲۶ آذر روز «کتاب سوزی در آزربایجان» + تصاویر و ویدئو

توزیع کتاب های تورکی در مهد کودک و مدارس اورمیه به مناسبت ۲۶ آذر روز «کتاب سوزی در آزربایجان» + تصاویر و ویدئو

اؤیرنجى : روز ٢۶ آذر ١٣٩۸ جمعی از فعالین مدنی آزربایجانی در اورمیه در راستای پاسداشت زبان مادری همزمان با ۷۴ – مین سالروز سوزاندن کتب تورکی در ۲۶ آذر ۱۳۲۵ “روز کتاب سوزی در آزربایجان” به دست ارتش پهلوی دوم در جهت از بین بردن آثار مکتوب تورکی٬ اقدام به پخش کتابهای تورکی در برخی از مهد کودک ها و مدارس شهر اورمیه نمودند.

لازم به ذکر است در سال ۲۶ آذر۱۳۲۵ حکومت دوم پهلوی در اقدامی ضد انسانی کتابهای تورکی را به صورت انبوه در میادین اصلی شهرهای آزربایجان به آتش کشیدند و همچنین بر اساس برخی روایات تاریخی نزدیک به ۲۵۰۰۰هزار نفر در آزربایجان قربانی این جنایات گردیدند.

روایات متعددی از شاهدان عینی نشانگر عمق فاجعه در آزربایجان است از جمله رضا براهنی شاعر، رمان نویس،داستان نویس، منتقد و نظریه پرداز ادبی از سوزانیدن کتابهای تورکی می گوید:

“من روز فاجعه را خوب به یاد دارم. بچه‌ی کوچکی بودم. ما را کتاب به دست از مدرسه بردند، به گمانم به میدان ساعت. و همانجا کتابهایی را که به زبان مادری مردم شهر بود آتش زدند. آن موقع ما بچه بودیم نمی‌فهمیدیم. فقط یادم هست معلمی به نام امیرخیزی آهسته گریه می‌کرد. حادثه آن روز هرگز از یادم نمی‌رود”

پخش کتاب در روز های مختلف از جمله اول مهر همزمان با شروع سال تحصیلی ، دوم اسفند روز جهانی زبان مادری و ۲۶ آذر روز کتاب سوزی در آزربایجانی، یکی از فعالیت های نمادین اعتراضی ، فعالین آزربایجانی به یکسان سازی فرهنگی و سیاست های جاری شوونیستی علیه ملتهای غیر فارس می باشد.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *