پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / اخبار / توضیحاتی پیرامون ارائه درس “زبان و ادبیات تورکی” در دانشگاه صنعتی اورمیه!

توضیحاتی پیرامون ارائه درس “زبان و ادبیات تورکی” در دانشگاه صنعتی اورمیه!

اؤیرنجى : پس از اعتراضات فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه صنعتی اورمیه کانال این دانشگاه در خصوص عدم ارائه شدن درس زبان تورکی در برنامه نیمسال ترم جاری اعلام کرده است که در صورت درخواست کتبی گروهی دانشجویان علاقه‌مند با تعداد مصوب شورا این درس را در برنامه نیمسال جاری قرار خواهد داد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در اورمیه ؛ دانشگاه صنعتی اورمیه این موضوع را در شرایطی بیان کرده است که سایر دروس اختیاری بدون درخواست کتبی در برنامه نیمسال قرار گرفته‌اند و زبان تورکی که محبوب‌ترین درس دو ترم پیش دانشگاه بود در برنامه نیمسال قرار نگرفته است. طبق اعلام دانشگاه اگر ارائه درس اختیاری منوط بر درخواست کتبی دانشجویان می‌باشد چرا این شرط فقط برای درس زبان تورکی اجرا شده است؟

دانشگاه صنعتی اورمیه در حالی این شرط را بیان کرده است که همه‌ی دانشجویان در تعطیلات بین دو ترم به سر می‌برند و ارائه درخواست کتبی برای همه‌ی دانشجویان متقاضی با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود.

همچنین خبر “عدم ارائه درس زبان تورکی” و اعلام پیش شرط “ضرورت وصول درخواست دانشجویان جهت ارائه این درس” در فاصله ۴۸ ساعت مانده به آغاز فرآیند انتخاب واحد از سوی دانشگاه منتشر شده است که این خود حاکی از عدم صداقت و حسن نیت مسئولین مربوطه می‌باشد.

ظرفیت درس زبان تورکی در دو ترم پیش به محض باز شدن سیستم انتخاب واحد تکمیل و دانشجویان زیادی خواستار افزایش ظرفیت این درس می‌شدند.

دانشگاه با نگاه به سابقه علاقه دانشجویان برای اخذ این درس در دو ترم گذشته به خوبی متوجه خواهد شد این ترم نیز دانشجویان زیادی متقاضی اخذ این درس هستند و در صورت ارائه تمامی ظرفیت آن تکمیل خواهد شد.

دولت فریب و دروغ روحانی که با وعده های ریز و درشت مثل اجرائی کردن اصل پانزده قانون اساسی سرکار آمده بود ،اینک دو واحد درس اختیاری زبان تورکی را هم در دانشگاه هایش برنمی تابد.

حال باید دید که مسئولان دانشگاه صنعتی اورمیه در مقابل اعتراض دانشجویان چه واکنشی نشان خواهند داد و سرنوشت درس زبان تورکی در این دانشگاه به چه سرانجامی خواهد رسید.

مبارزه برای زبان مادری در ایران دهه‌هاست که توسط فعالین آزربایجانی دنبال می‌شود و تاکنون صدها فعال تورک توسط سیستم قضایی-امنیتی ایران بازداشت ، شکنجه و متحمل حبس گردیده‌اند.

خاطر نشان می سازیم که؛ حدود یک قرن پیش، کوتاه‌ زمانی پس از آغاز دوران مشروطیت، رضاخان زبان فارسی را به‌ زبان رسمی و ملی جغرافیای ایران نام تبدیل کرد. با این اقدام، سایر زبان های موجود در این سرزمین به‌ حاشیه‌ رانده‌ و سرکوب شدند. رضا خان تا جایی که‌ امکان داشت سعی در آسیمیله‌ کردن و از بین بردن زبان و دیگر نمادهای ملی ملل در این جغرافیا از جمله زبان تورکی آزربایجانی ملت تورک آزربایجان جنوبی نمود. با این سیاست همسان سازی، که‌ پس از تغییر رژیم کماکان ادامه‌ پیدا کرد، طبق گزارش اخیر یونسکو و برابر با اطلس زبانهای در خطر، بیش از بیست زبان و گویش رایج در جغرافیای ایران نام  آسیب پذیر یا درمعرض خطر مرگ قرار گرفتند.

با سر کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران با این که قانون اساسی اندکی تغییر یافت و مسئله‌ آموزش زبان مادری در قانون اساسی این کشور گنجانده‌ شد، ولی در اجرای آن تا کنون که‌ ۴۰ سال از عمر این رژیم می گذرد گامی جدی برداشته‌ نشده‌ است . اصل پانزدهم قانون اساسی ایران تحصیل به‌ زبان مادری در کنار زبان فارسی در مدارس را آزاد می داند. همچنین در بند ۹ اصل های ۳، ۱۹ و ۲۰  قانون اساسی به‌ برابری همه‌ شهروندان جغرافیای ایران نام در برابر قانون، نبود تبعض بین آنها و برخورداری از امتیازات و امکانات برابر تاکید می شود، از اینرو حق آموزش به‌ زبان مادری شامل حقوق شهروندی تضمین شده‌ در قانون اساسی میشود. اگر به‌ شرح مذاکرات قانون اساسی مراجعه‌ نماییم در آن آمده‌ که‌  دولت موظف است ؛ هم معلم و هم کتاب برای آموزش زبان های غیر فارسی کشور تهیه‌ و فراهم کند.

لاکن ،علیرغم اشاره‌ قانونی به‌ حق آموزش به‌ زبان مادری، نگاه سیاسی به‌ مقولات‌ حقوقی، علمی و زبان شناسی، که‌ با گسترش و عمیق تر شدن راسیسم فارس محور  در این سرزمین در مسیری معین هدایت شد، ذهنیتی بوجود آورده‌ است که‌ اجازه‌ نمیدهد ملیتهای دیگر در این جغرافیا از همان محدود حقوقی که‌ در قانون اساسی گنجانده‌ شده‌ است بهره‌مند شوند. سیاست رژیم جمهوری اسلامی نیز دنباله‌ رو سیاست حکومت های قبلی و حتی شکننده‌ تر و سرکوب کننده‌ تر از سیاست آنان‌ است. زیرا در عمل بر خلاف قانون اساسی، این حکومت هیچ  حقی برای سایر ملیت ها، اقوام، مذاهب به‌ جز ملت فارس و مذهب شیعه‌  روا نمی بیند و اجازه‌ شکوفایی، پیشرفت و استفاده‌ از  توانایی های طبعیی به‌ این زبان ها و باورها داده‌ نمی شود. تنها در موارد محدودی اجازه‌ پخش رادیو، تلویزیون، مجله، و نشریات‌ محلی  اهدا‌ شده‌ است، آنهم صرفا برای تعقیب اهداف تعیین شده می باشد.

(یکسال پیش درس زبان تورکی با درخواست ۸۰ درصد دانشجویان دانشگاه صنعتی اورمیه ارائه شد. با این حال در ترم جاری دانشگاه مدعی شده است که در صورت درخواست کتبی گروهی با تعداد مصوب شورا این درس را ارائه خواهد داد.)
توضیح عکس: عکس مربوط به نظرسنجی کانال سابق شورای صنفی در خصوص ارائه درس زبان تورکی می‌باشد.

 

 

بیشتر بخوانید

رابرت اوبراین به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی شد.

اؤیرنجى : دونالد ترامپ ،رابرت اوبراین را به عنوان مشاور امنیتی ملی آمریکا معرفی کرد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *