خانه / اخبار / تولد ۸۰۰ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران در شش ماه

تولد ۸۰۰ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران در شش ماه

اؤیرنجی: بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، در شش ماه نخست سال جاری، ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله و درهمین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۵۶۲ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله متولد شده‌اند.

سازمان ثبت احوال کشور روز جمعه اعلام کرد که این ارقام آمارهای اولیه هستند و ممکن است در بازبینی‌های آتی تغییر کنند.

بر اساس همین آمار که خبرگزاری ایسنا روز جمعه، ۲۳ مهر، منتشر کرد، ۴۲۱ کودک از مجموع ۷۹۱ کودک متولد شده از مادران ۱۰ تا۱۴ ساله، پسر و ۳۷۰ کودک نیز دختر هستند.

استان سیستان و بلوچستان با تولد ۱۲۷ پسر و ۱۲۱ دختر از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله طی سال ۱۴۰۰ در صدر این آمار قرار دارد و پساز آن استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان و آذربایجان شرقی در صدر قرار گرفته‌اند.

محمود عباسی، معاون حقوق بشر وزیر دادگستری ایران، هفتم شهریور در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا به مواردی ازدواج زیر دهسال اشاره کرده و گفته بود که یک دختر ۹ ساله ازدواج کرده و ظرف سه سال صاحب سه فرزند شده و بعد طلاق گرفته است.

چهارم تیرماه کمپین فعالان بلوچ گزارش داده بود که یک کودک ۱۳ ساله متأهل در سیستان و بلوچستان هنگام زایمان جان خود را ازدست داده است. بر اساس همین گزارش این کودک سال گذشته در سن ۱۲ سالگی ازدواج کرده و سه ماه پس از آن باردار شده بود.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافتهو حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده در سال ۹۹ مربوط به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌شود.

این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌رسد، آمار واقعی بیش از این مواردباشد.

بر اساس گزارش‌ها، همراه با افزایش رقم وام ازدواج در ایران، تعداد متقاضیان این وام‌ها برای ازدواج افراد زیر ۱۵ سال نیز از دو سالپیش به این‌ سو «٩٠برابر»شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در برخی از مناطق دورافتاده و اغلب فقیرنشین کشور افزایش وام ازدواج تا سقف شصت میلیون تومان باعثشده خانواده‌هایی‌ که بضاعت مالی چندانی ندارند، دختران زیر ۱۵ سال خود را به عقد یک مرد درآوردند تا بتوانند سهم سی میلیونتومانی از این وام را به دست بیاورند.

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول باازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک همسری صورت گرفت، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقلسن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلیدشیعه این طرح رد شد.

در سال ۹۷ نیز لایحه منع ازدواج با کودکان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *