پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / تپه باستانی گؤی تپه اورمیه و لوح قیل قمیش سومریان پروتوتورک / دکتر توحید ملک زاده

تپه باستانی گؤی تپه اورمیه و لوح قیل قمیش سومریان پروتوتورک / دکتر توحید ملک زاده

گؤی تپه یکی از مشهورترین تپه های باستانی اورمیه با آثاری غنی و نمایشگر تاریخ پر افتخار آذربایجان می باشد.

قبل از حفاری های سال ۱۹۴۸ م انگلیسیها در این منطقه باستانی در سال ۱۳۱۳ شمسی تصویر قیل قمیش منقش بر روی یک لوح به دست آمده بود. استوانه هایی که نقوشی از خدایان قدیم را داشتند نیز در این منطقه به دست آمده است.

بورتون براون سرپرست حفاران انگلیسی که نتیجه کاوش های خود را تحت عنوان «حفریات آذربایجان» در سال ۱۹۴۸ و ۱۹۵۱ در لندن انتشار داده تمدن گؤی تپه و آذربایجان را چنین توضیح داده است:

گؤی تپه دارای هفت طبقه می باشد که قدیمی ترین طبقه مربوط به هزاره چهارم ق.م (شش هزارسال قبل) می باشد شامل خانه هایی با دیوار های چینه ای قطعات سفال قرمز و خاکستری بدون نقش و سفال زرد باز با خطوط ساده هندسی به رنگ قهوه ای تند ، ابزارهای سنگی و مسی .

طبقه ششم : مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا اوایل هزاره اول قبل از میلاد. آثار بناهای گلی با پی های سنگی ، قطعاتی از سفال قهوه ای و قرمز با نقش های هندسی مرکب سیاه رنگ و نیز سفال های دورنگ پخته شده در کوره و منقوش. در این طبقه ابزارهای مسی به وفور دیده می شود. این تمدن با تمدن های عصر سنگ و مس آناطولی شرقی و آذربایجان شمال ارس پیوستگی بیشتری دارد.

طبقه پنجم : سفال های این طبقه خاکستری و گاهی سیاه و عموماً صیقلی است. سفالی نیز با نقوش برجسته در همین طبقه یافت شده که به سفال های تمدن های آناطولی و آذربایجان شمال ارس شباهت بیشتری دارد.

طبقه چهارم :حاوی سفال های سیاه و صیقلی بدون نقش.

طبقه سوم : حاوی قبور انسان های اولیه و جمجمه های اجداد آذربایجانیان و قطعات سفالی یافت شده در این قبرها قرمز رنگ یا بدون نقش های الوان بوده و به سفال های طبقه پنجم شباهت دارد.

طبقه دوم : مربوط به سال های ۱۲۰۰-۱۵۰۰ق.م شامل سفال های بدون نقش صیقلی سیاه و خاکستری ، شبیه سفال های هیتیت های آناطولی.

طبقه اول : شامل ظروف سفالین صیقلی قرمز و خاکستری که دسته هایی به شکل حیوانات همانند ظروف یافت شده در تپه حسنلو دارند. در روی گوی تپه سنگ های تراشیده با نقش های حیواناتی چون قوچ و پلنگ وجود دارد که حدس زده می شود مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول ق.م تعلق داشته باشد و بسیار شبیه سنگ های تراش خورده هیتی های باستان آناطولی می باشد.

بیشتر بخوانید

ترکی نویسی و توانمندسازی زنان در آذربایجان

  از زمانی که ترکی نویسی در آذربایجانِ ایران فراگیر شد، بستر برای فعالیت زنان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *