جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / تکاپوی سفیر ارمنستان در ایران و حمایتها و دلداری رژیم ایران!

تکاپوی سفیر ارمنستان در ایران و حمایتها و دلداری رژیم ایران!

اؤیرنجى : در چند روز اخیر سفیر ارمنستان در ایران روزهای پر کاری را سپری کرده است. دیدار با غلامحسین شافعی رئیس اتاق صنعت، تجارت، معدن و کشاورزی ایران، دیدار با حسام الدین آشنا مشاور رئیس قوه مجریه رژیم ایران و نیز دیدار با امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت، از جمله فعالیتهای آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران می باشد.

در دیدار سفیر ارمنستان با رئیس اتاق صنعت تجارت و، معدن و کشاورزی عنوان شد که طرفین، با توجه و به سبب تحولات جدید باید در حد امکان در راستای تامین توسعه روابط دو جانبه و نیز توسعه مستمر همکاری های منطقه ای تلاش نمایند. در جهت برگزاری برخی برنامه های مشترک بین سفارت جمهوری ارمنستان و اتاق صمت توافقاتی حاصل شد.

در دیدار با مشاور رئیس جمهور و همچنین در دیدار با کارشناسان مرکز بررسی های استراتژیک موضوعات جدید دستور کار روابط ارمنستان – ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در دیدار با امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت، طرفین در مورد روند اجرای پروژه های مرتبط با حوزه گاز و انرژی و اقدامات آتی در این خصوص به بحث و تبادل نظر پرداختند، در این دیدار همچنین در رابطه با ایجاد تغییرات در طرح تبادل گاز- برق وتسریع امور در این زمینه توافقاتی به عمل آمد.

ملاقاتهای فشرده سفیر با مقامات ایرانی نشان از عزم ایران برای حمایتهای بیشتر از ارمنستان و نیز دلداری دادن به ارمنستان به جهت به نمایش گذاشتن سیاست اعلامی خود نسبت به مسئله قره باغ می باشد.

حاکمیت ایران، در مسئله جنگ آزربایجان با ارمنستان و در طول ۴۴ روز جنگ، سیاستی سینوسی داشت. ایران در اوایل جنگ هر روز منتظر ورود روسیه و ممانعت از باز پس گیری اراضی اشغالی توسط آزربایجان شمالی بود، اما با گذشت چند هفته و سفر عراقچی به روسیه و مطمئن شدن از عدم ممانعت روسیه، مقامات ایرانی با یک فرار به جلو تمامیت ارضی آزربایجان را به زبان آوردند. لازم به ذکر است که گفته رهبر ایران مبنی بر اینکه “قره باغ خاک اسلام است” جمله ای مبهم از نظر حقوق بین الملل است؛ زیرا منظور گوینده کاملا مشخص نیست و تفسیرهای متفاوتی را می توان از آن نمود. اما در اواسط جنگ خامنه ای با یک جمله حقوقی گفت که قره باغ خاک آزربایجان است.

اذعان اجباری حاکمیت ایران به تمامیت ارضی آزربایجان موجب ناخرسندی همسایه و همکار استراتژیک ایران یعنی ارمنستان شد. ایران، برای جبران سیاست اعلامی و نه اعمالی خود، تمام توانش را برای دلداری از ارمنستان صرف میکند. دیدارهای فشرده سفیر ارمنستان با مقامات ایرانی مبین این موضوع است.

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *