سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / ثبت گرافیتی – نوشتاری فعالین ملی آزربایجانی دراردبیل ؛با کتابهایی که سوزاندید مرا هم بسوزانید

ثبت گرافیتی – نوشتاری فعالین ملی آزربایجانی دراردبیل ؛با کتابهایی که سوزاندید مرا هم بسوزانید

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در اردبیل با درج طرح گرافیتی – نوشتاری در دیوارهای این شهر با محتوای “با کتابهایی که سوزاندید مرا هم بسوزانید” واقعه اندوهبار کتابسوزی در ۲۶ آذر سال ۱۳۲۵ در آزربایجان جنوبی توسط حکومت فاشیستی و نژاد پرست پهلوی که مهمترین شکل از نوع نسل کشی فرهنگی است را به نمایش گذاردند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی در اردبیل ؛ با فرا رسیدن ۲۶ آذر روزی که در اسناد تاریخی به روز کتاب سوزی در آزربایجان مشهور است جوانان و هنرمندان اردبیلی با نوشته گرافیتی خود به مضمون “منی ده اؤزکتابلاریمیزلا !! یاندیرین” ( با کتابهایی که سوزاندید من را هم بسوزانید )اعتراض خود را نسبت به این حادثه تاریخی به نمایش گذاشتند.

لازم به ذکر است در سال ۲۶آذر۱۳۲۵ حکومت دوم پهلوی در اقدامی ضد انسانی کتابهای تورکی را به صورت انبوه در میادین اصلی شهرهای آزربایجان جنوبی به آتش کشیدند و همچنین بر اساس برخی روایات تاریخی نزدیک به ۲۵۰۰۰هزار نفر در آزربایجان قربانی این جنایات گردیدند.

افزودنیست طبق روال مرسوم هرساله ملت آزربایجان ۲۶آذر را به نام (یاندیریلمیش کتابلار گونو)روز کتابسوزی گرامی داشته و یاد و خاطره بزرگان و شهیدان حکومت ملی آذربایجان را عزیز میدارند.

 

بیشتر بخوانید

سناتور لیندزی گراهام و کوین مک کارتی: رژیم ایران مانند جانورانی زخم‌خورده اند و تنها زبان قدرت را می‌فهمند

اؤیرنجى: سناتور لیندزی گراهام عضو برجسته سنای آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز در رابطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *