خانه / اخبار / جاوید مرتضی‌اوغلو؛ درگذشت هنرمند تبریزی ساکن استانبول به دلیل ابتلا به کرونا

جاوید مرتضی‌اوغلو؛ درگذشت هنرمند تبریزی ساکن استانبول به دلیل ابتلا به کرونا

اؤیرنجى : جاوید مرتضی‌اوغلو هنرمند تبریزی که در استانبول زندگی می کرد، شامگاه روز پنجشنبه ۱۶ مرداد به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

پس از درگذشت این هنرمند، بسیاری از هنرمندان و نوازندگان ترکیه پیام‌های تسلیت منتشر کردند. ثروت کوجاکایا، یکی از آهنگ‌سازان و خوانندگان ترکیه با آرزوی صبر به نزدیکان آقای مرتضی‌اوغلو، در حساب توییتری خود نوشت: “من بسیار متاسفم. او آهنگ‌ساز بسیار با ارزشی بود که به بسیاری از دوستان نوازنده ما در دنیای موسیقی درس می داد. روحش شاد. من برای اقوام وی صبر آرزو می کنم.”

ماهیر پولات، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرداری کلان‌شهر استانبول، در این باره نوشت: “ما، نوازنده مشهور جاوید مرتضی‌اوغلو، فرزند جامعه اهل حق ایران، مهمان سالهای طولانی استانبول را از دست دادیم”.

کمیسیون فرهنگ و هنر کنگره دموکراتیک خلق ها در بیانیه ای در حساب کاربری توییتر خود نوشت: جاوید مرتضی‌اوغلو که مجبور به ترک ایران شده و در استانبول زندگی می کرد، به دلیل کووید-۱۹ درگذشت. آهنگ، صدا و نفس او همیشه با ما خواهد بود.”

جاوید مرتضی‌اوغلو که در تبریز به دنیا آمده و در باکو آموزش کنسرواتوآر دیده، از پیروان اهل‌حق بود که آهنگ جاز را با موسیقی علوی تلفیق می کرد. وی کنسرت های زیادی در ترکیه برگزار کرد. آقای مرتضی‌اوغلو موسیقی خود را که براساس ساختار مقامی بود، به عنوان «جاز مقام» توصیف می‌کرد.

وی پس از بازگشت از آزربایجان شمالی  به آزربایجان جنوبی، دو آلبوم به نام های “سن‌لی گونلر (روزهای باتو)” و “سوسمام (سکوت نمی‌کنم)” منتشر کرد. وی همچنین موسیقی برای متن فیلم و مستند نیز تهیه می‌کرد.

نوشته‌های فلسفی آقای مرتضی‌اوغلو نیز جلب توجه می‌کرد. وی در ایران، استرالیا، آزربایجان ، آلمان و ترکیه سمینارهای فلسفه ترتیب داد.

این مسیقی‌دان اهل‌حق آزربایجانی با استفاده از تجربه ۲۰ ساله خود، در “سس آتلیه‌سی (کارگاه صوتی)” مشغول آموزش با روش خاص خود شد و در آنجا او اولین روش ووکالی را با ترکیب موسیقی شرق و غرب تهیه کرد و در قالب پنج کتاب منتشر کرد.

بیشتر بخوانید

غلام قلیزاده ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه آزاد گردید.

اؤیرنجى : غلام قلی زاده فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه که در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *