پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / جلسه دادگاه سه تن از فعالین ملی آزربایجانی در سولدوز برگزار گردید

جلسه دادگاه سه تن از فعالین ملی آزربایجانی در سولدوز برگزار گردید

اؤیرنجى: صبح امروز ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ ، دادگاه سه فعال ملى آزربایجانی که در مراسم سالگرد کشته‌شدگان (شهدای) چهارم خرداد سولدوز بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بودند ، در دادگاه شعبه ۱۰۳ کیفری سولدوز و به ریاست قاضی افشین بنیاد‌پور برگزار شد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی؛ خانم مدینه(اولدوز) قاسمی ، آقایان جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری سه فعال ملی آزربایجانی هستند که اخیرا با دریافت ابلاغیه‌ای جهت رسیدگی به اتهام انتسابیِ(فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی و دعوت به حضور دیگران در محل) احضار شده‌ بودند.

امیر ستاری یکی از متهمان این پرونده که در زندان تبریز به جهت فعالیتهای مدنی‌اش در حال سپری کردن ۷ ماه حبس تعزیریش می‌باشد ، اجازه حضور در این دادگاه را پیدا نکرده است.

در جلسه امروز ، قاضی بنیاد‌پور نوع اتهام را مرتبط با مسئله پانترکیسم دانسته که این با واکنش شدید فعالین مدنی آزربایجانی همراه شده است.

احمدی یئکانلی با یادآوری و تذکر اصل ۲۳ قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت تفتیش عقیده ، از قاضی بنیادپور خواسته‌است که اظهارات و سئوالاتش خارج از محدوده اتهام انتسابی در این پرونده صورت نگیرد.

لایحه دفاعیِ فعالین نیز که به زبان تورکی تنظیم شده بود پس از عدم پذیرش از سوی قاضی بنیادپور ، اعتراض مجدد فعالین به روند محاکمه در این پرونده را موجب گشته است.
این فعالین عنوان کرده اند که لایحه‌ای ، غیر از زبان تورکی تسلیم دادگاه نخواهد نمود.
جلسه رسیدگی در این پرونده دو ساعت به طول انجامیده است.

در خرداد ماه ۱۳٨۵ در پی توهین روزنامه ایران به تورکها تظاهرات اعتراض‌آمیزی در شهرهای آزربایجان برگزار شد.
نیروهای پلیس رژیم راسیستی حاکم بر جغرافیای ایران نام در چندین شهر با شلیک مستقیم به مردم باعث شهادت شمار زیادی از شهروندان تورک را شدند.

توحید آذریون (۲۵ ساله)، همت اسمزاده (۳۵ ساله متأهل) ، حسین فتحی پور(۱۷ ساله دانش آموز) و عسگر قاسمی (۳۹ ساله متأهل) چهار شهروند تورک آزربایجانی هستند که در تظاهرات سولدوز از سوی نیروهای امنیتی شوونیسم فارس به شهادت رسیدند.

 

بیشتر بخوانید

پخش گسترده پوستر در حمایت از محبوسین سیاسی آزربایجانی توسط فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی 

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *