خبر فوری
خانه / آذربایجان / جمعیت حقوق بشر آزربایجان  ؛ ارجاع حق خواهی سجاد جولانی برای نامگذاری بر روی فرزندش به جوامع حقوق بشری بین المللی

جمعیت حقوق بشر آزربایجان  ؛ ارجاع حق خواهی سجاد جولانی برای نامگذاری بر روی فرزندش به جوامع حقوق بشری بین المللی

اؤیرنجى : جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» حق خواهی آقای سجاد جولانی ساکن اردبیل بر اساس حق نام گذاری والدین بر فرزند خویش «آییل» را، به جوامع حقوق بشری بین‌المللی گزارش کرد.

سجاد جولانی هنرمند تورک آزربایجان جنوبی، ساکن اردبیل با طی هفته‌های گذشته، با انتشار ویدیویی از مقابل اداره ثبت احوال اردبیل اعلام داشت که «علی‌رغم تلاش‌های ۲ ماهه‌اش حق نام کودک از فرزند او سلب شده است.»

او در این ویدئو، از زبان مسئولین اداره ثبت احوال عنوان می‌کند؛ نام  تورکی درخواستی به دخترش جهت بررسی و اجازه صدور به هیئتی متشکل از سه نفر در تهران که از اساتید زبان فارسی می‌باشند ارسال شده است.

مسئولین این اداره همچنین گفته‌اند: «عدم تائید نام درخواستی در تهران به‌صورت شفاهی ابلاغ شده و تا زمان ابلاغ رسمی خانواده این کودک به فکر انتخاب و جایگزینی نام دیگری باشند.»

جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» همراه با گزارشی، این ویدئو را با زیرنویس انگلیسی، به «ناظران بین‌المللی حقوق بشر، کمیته مبارزه علیه نژاد پرستی، حقوق کودکان، سازمان ملل و…» فرستاد.

در این گزارش همچنین «توهین به کرامت انسانی به‌طور مداوم از طرف جمهوری اسلامی ایران نسبت به آزربایجانیان » تأکید شده است.

حق نام کودک در بدو تولد از حقوق مصرح در کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۱۹۸۹ بوده که ذیل ماده ۷ این کنوانسیون به آن تأکید شده است.

«آییل» به معنای «بیداری» نامی است که آقای جولانی برای نام‌گذاری دخترش در نظر دارد و عدم تائید این اسم را صرف نظر تورکی بودن آن از جهت نفرت و واهمه‌ نظام از مفهوم بیداری در جامعه آزربایجان و ایران می‌داند.

بر اساس ویدیوهای منتشره از خانواده‌های معترض و گزارشات مختلف سایت‌های محلی و حقوق بشری، سازمان ثبت و احوال ایران ممنوعیت و محدودیت‌های زیادی در استفاده از اسامی که بار معنایی آن‌ها در تعارض با منافع ایدئولوژیک حکومت ایران می‌باشد، اعمال می‌کند.

بیشتر بخوانید

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *