یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» از مبارزات عرب‌های اهواز حمایت نمود.

جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» از مبارزات عرب‌های اهواز حمایت نمود.

حق داشتن امکانات اولیه زندگی انسانی نظیر خوراک، پوشاک، مسکن، کار و امنیت از اصول منشور جهانی حقوق بشر و حقوق شهروندی است.

رژیم جمهوری اسلامی ایران بخش بزرگی از نیازهای اولیه زندگی را از ملت عرب اهوازی محروم کرده است. عرب ها بر روی دریائی از نفت و گاز و در کنار دهها رودخانه بزرگ و پر آب زندگی می کنند، اما سیاست استعماری جمهوری اسلامی با انحراف مسیر رود خانه ها به فلات مرکزی ایران مانع رسیدن آب به عرب های اهوازی برای آشامیدن، کشاورزی ودامداری شده است. رژیم ایران نگاه امنیتی به عرب ها دارد و آشکار است که هدف رژیم غیر قابل زیست کردن وطن عرب ها و مجبور کردن آنان به مهاجرت دسته جمعی می باشد.
اکنون هفته هاست که ملت عرب برای حق حیات بپا خاسته و خواهان پایان دادن به سیاست ویران سازی اهواز، باز کردن دریچه سدها و رساندن آب به پنج میلیون انسان تشنه است. مزارع از بی آبی خشک می شوند و دام ها در باتلاق های خشک شده می میرند. جوانان عرب کار ندارند و کشاورزان آب ندارند تا کشاورزی و دامداری کنند. حکومت مسئول تامین حداقل آب و معیشت برای شهروندان است اما جمهوری اسلامی ایران جواب اعتراضات مدنی عرب ها را با گلوله می دهد و کسانی را که با دستان خالی تظاهرات می کنند را می کشد.
جمعیت حقوق بشرآزربایجان «ارک» رژیم جمهوری اسلامی ایران را مسئول فجایع بوجود آمده در اهواز می داند. جمعیت «ارک» از مبارزات به حق ملت عرب اهوازی دفاع می کند و خشونت رژیم جمهوری اسلامی ایران را در سرکوب مردمی که آب می خواهند محکوم می نماید. «ارک» از همه مدافعان حقوق بشر و انسان های آزاده می خواهد که در این لحظات حساس از حقوق انسانی ملت عرب دفاع نمایند و آنان را در مقابل رژیمی نا مشروعی که جواب مطالبات معیشتی مردم را با گلوله می دهد، تنها نگذارند.
مدیر جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک»

بیشتر بخوانید

تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ تبریز؛ شهروز برزگر با تودیع وثیقه آزاد شد

اؤیرنجى: شادی برزگر ، خواهر شهروز برزگر فعال ملی مدنی آزربایجانی ساکن تبریز در صحفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *