خانه / آذربایجان / جناب ولایتی؛ شما یک تُرک ستیز هستید

جناب ولایتی؛ شما یک تُرک ستیز هستید

 

اخیرا علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب اسلامی ایران و یکی از فعالین سیاست خارجی ایران طی چهار دهه اخیر، در مصاحبه ای جنگ میان ایران و جمهوری آذربایجان را صرفاً سوتفاهم دانسته و با «هم مذهب و هم تبار خواندن» مردم جمهوری آذربایجان آنها را «نورچشمی» خطاب کرده است. وی همچنین خود را «با افتخار آذری» و از کوهپایه های البرز معرفی کرده است.

جناب ولایتی، ابتدا به ساکن، به کارگیری لفظ آذری در راستای یک گفتمان تُرک ستیزانه بوده و این واژه نه تنها فاقد هیچگونه وجاهت علمی و تاریخی نمی باشد بلکه یک واژه و اطلاق ساختگی سیاسی برای استحاله فرهنگی تُرکان ایران و جداسازی هویتی آنها از ترکهای منطقه در آناتولی و قفقاز و آسیای میانه طراحی شده است. شما از بانیان این لفظ سیاسی نبودید اما از طرفداران سرسخت این گفتمان در دوران پس از انقلاب بوده آید و همواره بر «ایرانیت ( پارسی)» نظام تاکید ورزیده‌ اید.

از سوی دیگر، جملات آذربایجان ستیزانه شما هنوز هم در خاطره مردم منطقه مکتوب است. طبق دیدگاه شما، ایران نباید در مناطق به قول شما آذری نشین سرمایه‌گذاری سنگین انجام دهد چرا که این مناطق «دیر یا زود» از ایران جدا خواهد شد. شما چنین اظهاراتی را در بازه زمانی حساس پس از پایان جنگ میان ایران و عراق و آغاز دوره موسوم به بازسازی ایراد کرده اید، دوره ای که مردم آذربایجان منتظر دریافت سرمایه گذاری های فرهنگی و زیربنایی اقتصادی به شکرانه حمایت از ایران در جنگ با عراق و تقدیم صدها هزار شهید و جانباز بودند.

جناب ولایتی اگر نمی دانید اجازه دهید خدمت شما عرض شود که نزدیکی اخیر شما به جمهوری آذربایجان و نورچشمی خطاب کردن مردمان آن صرفاً ماهیت «سیاسی و موقت» داشته و حاصل برایند وقایع اخیر در تحولات داخلی ایران می باشد؛ چرا که ۱. ایران برای جلوگیری از کشیده شدن ناآرامی‌های اخیر، به سرکوب کُردها و جلوگیری از مسلح شدن این مناطق توسط گروه های کُردی اقلیم کردستان عراق بر این مناطق متمرکز شده است و نمی تواند به صورت همزمان مناطق آذربایجان را نیز ملتهب ببیند و ۲. سیاست تهدید و تحقیر جمهوری آذربایجان شکست خورده است، چرا که اتحاد استراتژیک و نظامی ترکیه با جمهوری آذربایجان (بیانیه شوشا) هر گونه تهدید نظامی علیه جمهوری آذربایجان را منتفی کرده است. پس از گذر از سیاست اعلام شده، شما بار دیگر به مواضع ضد آذربایجانی خود باز خواهید گشت، چرا که علیرغم طرح ایده اهمیت «مرزهای ژئوپلیتیک ایران و ارمنستان»، به مدت ۳۰ سال شاهد جابجایی و اشغال ۱۳۲ کیلومتر از مرز جمهوری آذربایجان شیعه به همراه کشتار و آوارگی صدتا هزار نفر از مردم آن بودید. همچنین مواضع شما در ارتباط با اهمیت وافر حفظ برتری روسیه در قفقاز برای جلوگیری از شکل گیری و بسط هویت ترکی در قفقاز برای کسی پوشیده نیست.

جناب ولایتی؛ ممکن است شما نیز همانند میلیون‌ها نفر دیگر از ساکنین جنوب البرز ریشه آنچه که آذری می‌نامید داشته باشید، چرا که منطقه مذکور نقطه اتصال و تمرکز دو حوزه تُرکی آذربایجان و خراسان می باشد. می دانیم که آقا محمد خان قاجار تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد تا «در میان اقوام خود باشد». اگرچه که شما خود را منتسب به این قوم می دانید اما فضای ذهنیتی که شما را پرورش داده و خود شما نیز بخشی از آن هستید تُرک ستیزانه بوده و شما خود نیز یک تُرک ستیز هستید.

«این مطلب ارسالی یکی از فعالین آزربایجانی است.»

بیشتر بخوانید

میلاد اشرفی آتباتان ؛ اعدام جوان معترض آزربایجانی در زندان رجایی شهر کرج!

اؤیرنجی : روز جمعه ۱۱ آذرماه، حکم اعدام میلاد اشرفی آتباتان جوان آزربایجانی اهل روستای آتباتان بستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *