خانه / آذربایجان / جنبش دانشجویی آذربایجان، معضل دریاچه اورمیه

جنبش دانشجویی آذربایجان، معضل دریاچه اورمیه

 

مسئله آب و خشک‌سالی از جمله چالش‌های زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی جغرافیایی ایران از دیرباز بوده است، در این میان مناطق مرکزی اغلب جزو مناطق کویری و مناطق شمال غربی جزو مناطق کوهستانی و قسمت کوچکی از شمال ایران دارای منطقه معتدل خزری می‌باشد.

پس طبیعتا بحران آب دامن‌گیر مناطق مرکزی بوده و مناطق شمال غربی بایستی تا حدی از این مسئله مصون بماند ولکن در سال‌های اخیر شاهد خشکسالی بزرگترین دریاچه ایران و بزرگترین دریاچه آب‌شور خاورمیانه، به نام دریاچه اورمیه بوده‌ایم. نکته قابل توجه اینکه ۲۱ رودخانه دائمی و فصلی از جمله “آجی چای”، “زرینه رود”، “سیمینه رود”، “کهریز چای” و “شهر چای” و “زولا چای” (سلماس) به همراه ۴۹۹ رودخانه مقطعی به این دریاچه میریزند! و امروز تنها بخش کوچکی از این دریاچه باقی مانده‌است!

از دلایل ایجاد این مسئله، علاوه بر کمبود بارش، می‌توان مدیریت کاملا ناسالم و عمدی را نیز افزود به طوری که این دریاچه تنها ۳ درصد از مساحت کل کشور را در برمیگیرد ولکن حدود ۱۵ درصد سد ها در این حوضه ساخته شده است.(۵۲ سد تکمیل شده، ۱۰ سد در حال ساخت بوده و ۴۰ سد در دست مطالعه قرار گرفته).

علاوه بر این بسیاری از صنایع استراتژیک مانند فولاد که پر مصرف‌ترین صنایع به لحاظ آبی هستند در خشک‌ترین استان‌ها ساخته شده و این گواه آشکاری بر سیستم سانتریالیسم در جامعه ایرانی و نقض آشکار اصل ۴۸ قانون اساسی است.

در نتیجه این فرایند طوفان‌ها و باد‌های شدید نمکی حاصل از خشک شدن این دریاچه علاوه بر خسارات مالی سبب بروز مشکلات تنفسی و بینایی برای ساکنان روستا‌ها و شهر‌های اطراف دریاچه شده است.

جنبش دانشجویی آذربایجان مطالبه و اعتراض خود را مبنی بر مدیریت ناسالم و خشک شدن دریاچه اورمیه نشان داده و خواهد داد.

بیشتر بخوانید

با لابی گری وزیر اقتصاد ؛ یک غیر بومی بر مسند ریاست منطقه آزاد آراز می نشیند!

اؤیرنجی خبرهای رسیده از استان آزربایجان شرقی حتکی از این می باشد که امید حاجتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *