خانه / آذربایجان / جنبش دانشجویی آذربایجان و رابطه‌ی آن با حرکت ملی آذربایجان

جنبش دانشجویی آذربایجان و رابطه‌ی آن با حرکت ملی آذربایجان

 

دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته و به دلیل برخورداری از سطح دانش و آگاهی بالاتر نسبت به کل جامعه، همواره در جهت شناخت تبعیض‌ها و تلاش برای رفع عقب ماندگی  اقتصادی، بیگانگی فرهنگی و… در چارچوب ایجاد جنبش‌های دانشجویی پیش‏قدم می‏‌باشند.

اما جنبش دانشجویی در جامعه ایران به دلیل غیبت نهادهای مدنی و رقابت سیاسی اهمیتی دوچندان می‌یابد، چرا که وظیفه‌ی جنبش‌های اجتماعی_سیاسی در نبود نهادهای مدنی و رقابت سیاسی اغلب به دانشگاه‌ها منتقل میشود و این هم به دلیل ترکیب نیروها و ماهیت نیروهای دانشجویی است، همچنین هزینه کمتری برای کار سیاسی  دانشجویان متصور میشود، ضمن آن که به دلیل تمرکز دانشجویان، نیازی به سازماندهی آنچنانی نیست.

علاوه بر این مسئله در خود زندگی دانشجویی یک «درون بودگی» و نیازهای اصیلی هم هست که منجر به تکاپوی آنها می شود یعنی در خود اجتماع دانشجویی تمناها و تقلاهای درونی هم وجود دارد.

جنبش‌های دانشجویی به دلیل ماهیت، فضا و دوره‌ی زمانی و سنی دانشجویان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که آن را از دیگر جنبش‌های اجتماعی متمایز میکند، پذیرش همدیگر با وجود افکار مختلف ، حضور از طبقات گوناگون، داشتن سیالیت ذهنی و انعطاف به دلیل بودن در مرحله رشد و همچنین به دنبال قدرت نبودن از بارزترین این ویژگی‌هاست، اما شاید بتوان مطالبه‌گری و انتقاد از وضعیت موجود و تلاش برای تغییر آن را مهم‌ترین ویژگی جنبش دانشجویی دانست. از این‌رو کانون‌ها و تشکلات سیاسیِ دانشجویی که با هدف تثبیت وضع موجود فعالیت می‌کنند، نمیتوانند به عنوان “جنبش دانشجویی” شناخته شوند. مثلا، جنبش دانشجویی اصلاح طلبی که در دهه هفتاد با مطالبات اصلاح‌گرایی مانند آزادی‌های مدنی و اجتماعی شکل گرفت، اکنون ماهیت خود را از دست داده است‌‌.

جنبش دانشجویی آذربایجان نیز از زمان شکل گیری اولیه در اواخر دهه ‌۶۰ به عنوان جنبشی مطالبه‌گر همیشه جهت تحقق احقاق ملت خویش درصحنه بوده و در این مسیر فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است و امروزه نیز با توجه به اوضاع پیش آمده و شرایط کشور رسالت مضاعفی را بر دوش می‌کشد.

اما انجام این رسالت علاوه‌بر شناخت آسیب‌ها و  مخاطرات، تبیین راهبردی و اوصولی می‌طلبد، چرا که این جنبش هنوز هم نتوانسته‌ است مطالباتِ شفافی را ارائه دهد و دقیقا نمی‌داند به دنبال چیست؟

از طرفی رابطه‌ی آن با حرکت ملی آذربایجان گنگ و مبهم به نظر می‌رسد، از این جهت که آیا این جنبش شخصیتی مستقل دارد یا زیر مجموعه‌ی حرکت ملی آذربایجان است؟

اگر جنبش دانشجویی مستقل عمل می‌کند، پس مطالبات مشترک آن با حرکت ملی آذربایجان چگونه قابل توجیه است؟؟

و یا اگر در زیر مجموعه‌ی آن قرار گرفته است، نقاط کنتاکت و ارتباطی آن چگونه می‌تواند باشد؟؟

آیا رابطه حرکت ملی آذربایجان با جنبش دانشجویی رابطه‌ای یک‌طرفه و صرفا برای بهره‌برداریست؟ و یا رابطه‌ای دوطرفه‌ است که هر دو از آن بهره‌مند میشوند؟ در این صورت بهره‌ی جنبش دانشجویی از آن چه می‌تواند باشد؟؟

آیا حرکت ملی آذربایجان توانسته است از پتانسیل جنبش دانشجویی به نحو احسن استفاده کند؟؟؟

یا اصلا ایده‌آل هایی برای آن تبیین کرده است؟؟

تبیین اوصولی و راهبردی جنبش دانشجویی و همسویی مستمر آن با حرکت ملی آذربایجان در گرو پاسخ به اینگونه سوالات است که از سوی کنش‌گران هر دو طرف، یعنی هم دانشجویان و هم فعالان ملی ضروری می‌نماید‌.

هادی حیدری راد

 

بیشتر بخوانید

عبدالله(گونتای)صدوقی؛ فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز بازداشت گردید!

اؤیرنجى : عبدالله (گونتای) صدوقی فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز توسط ماموران اداره اطلاعات این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *