سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان /  حرکت آذربایجان و نقش دانشگاه 

 حرکت آذربایجان و نقش دانشگاه 

 

به استناد به این واقعیت که حرکت به عامل احتیاج ندارد، بلکه تغییر حرکت است که نیازمند عامل است، می خواهم بگویم حرکت از ابتدا در بطن جامعه و ملت وجود داشته و چنین نیست که هر شخصی حرکت را به نام خود بزند زیرا حرکت مصادره شده و نقصان او موجب خدشه دار شدن حرکت خواهد شد که عاقبت به ضرر ملت خواهد بود.

حرکت آذربایجان سرشار از تجربه ها بوده به عنوان مثال مشروطیت یا جنبش سالهای ۴۶-۱۹۴۵ به رهبری فرقه دموکرات آذربایجان یا جنبش ۱۹۸۰ (۱۳۵۸) به رهبری حزب خلق مسلمان و … همه و همه نشان دهنده تجربه آذربایجان و حرکت آذربایجان است که با اعدام ها ، تبعید ها و بازداشت ها باز هم تداوم آن را شاهد هستیم و خواهیم بود.

هدف کلی حرکت آذربایجان سعادت ملت آذربایجان است و این هدف والا است که سال ها فرزندان آذربایجان را به تکاپو واداشته و حرکت را از انحرافات و اشتباهات تا حد امکان به دور نگه داشته.

اما سوال اینجاست لازمه اینکه سعادت را به ملت آذربایجان هدیه دهیم چیست؟

جواب بسیار آسان است. لازمه رسیدن به سعادت، قدرت است.

پیش از آن که تعریفی از قدرت ارائه دهم میخواهم معنی پارادایم را ذکر کنم.

پارادایم (Paradigm) یک مفهوم و چهارچوب ذهنی است که افراد رفتار و عادات خود را از آن الگوبرداری کرده و طبق آن عمل می‌کنند. پارادایم طی یک رخداد و منطقی به وجود می آید اما به اندازه ای در جامعه تکرار می‌شود که در نهایت به یک چهارچوب بدیهی تبدیل می‌شود، از همین رو معمولا تعداد زیادی از پارادایم‌ها ناکارآمد بوده و تنها باعث ندیدن فرصت‌های جدید می‌شوند.

وقتی پارادایمی در جامعه شکل می‌گیرد، عدم تبعیت از آن پارادایم -که در بیشتر مواقع هم نادرست است- می‌تواند منجر به طرد شدن‌مان از جامعه شود و یا در بهترین حالت، برچسب‌هایی همچون ساختار شکن بر ما خواهند زد.

حال که معنی پارادایم را دانستید، من همواره در شکستن پارادایم ها هستم پس تعجب نکنید که چنین مقالاتی می نویسم. خب به بحث قدرت بپردازیم؛ قدرت همان چیزی است که مردم را به دو دسته تقسیم میکند. قوی و ضعیف.

وقتی شما قوی نباشید پس ضعیف خواهید بود و این قانون جهانی است که در آن زندگی می کنیم. من قدرت را به این مفهوم می دانم که یعنی توانایی پیشبرد اهداف و تضمین منافع یک ملت. و امتیاز قدرت این است که شانس اتخاذ تصمیمات کلی را به شما می دهد.

ولی این سوال مطرح می شود که دانشگاه و دانشجویان چه نقشی را ایفا می کنند ؟ اینگونه جواب می دهم که دانشجو از دو نظر نقش مهمی را ایفا می کند : ۱_ نیرویی تازه نفس ۲_ فرماندهی حرکت از سوی قشر باسواد و متفکر.

این دو مولفه باعث می شود حرکت از شور به شعور برسد و نیز مصادره نشود و دچار فرسودگی نشود. که متاسفانه در روزگاری هستیم که هر سه این ها دیده می شود و عده ای مدعی رهبری این حرکت هستند که نه تنها کاری برای ملت آذربایجان نکرده اند بلکه فقط به دنبال منفعت شخصی بوده و این حرکت را فرسوده کرده زیرا از ورود جوانان به حرکت می هراسند و به هر نحوی می کوشند نیرو های تازه نفس را حذف کنند تا مبادا ضرری به منسب ایشان رسد. حرکت آذربایجان به خاطر عدم اتحاد، کوتاهی، تخریبات و رفتارهای مغرضانه برخی ازفعالان و احزاب مختلف آنگونه که باید و شایسته حرکت است نتوانسته است به صورت منسجم و محکم از پتانسیل های موجود استفاده کند.

پس این دانشگاه و دانشجو خواهد بود که توانایی فرماندهی حرکت را خواهد داشت.

میلاد تحریری

بیشتر بخوانید

زینال تنهایی به اتهام نشر اکاذیب به جزای نقدی محکوم شد.

  اؤیرنجى : زینال تنهایی فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *