خانه / مقاله / حسن دمیرچی ( آذربایجان) هنرمندی متعهد به وطن و ملتش / دکتر توحید ملک زاده 

حسن دمیرچی ( آذربایجان) هنرمندی متعهد به وطن و ملتش / دکتر توحید ملک زاده 

آذربایجان سرزمینی عجیبی است که با سرکوب هر استعدادی دنیایی از استعدادهای دیگر در آن رشد می کند چرا که ریشه تاریخ و فرهنگ آذربایجان چندین هزار ساله می باشد.

مرحوم حسن دمیرچی نیز از این استعدادهایی بود که هنرمندی، تعهد به آذربایجان و بالاخره درک خطرات آسیب بینی قلمرو وطنش را با هم عجین کرد و ثابت نمود که شعور ملی داشتن نه به داشتن مدرک است و نه به داشتن پول و ثروت.

وی از خاک آذربایجان برخاست و برای فرهنگ و ادب ترکی از هیچ اقدامی فروگذاری نکرد و تا آخرین لحظات عمرش از آنچه حق می دانست مضایقه نکرد.

بدین خاطر مردمش وی را به نام بامسمای آذربایجان ملقب کرد. لقبی که فکر نکنم تا سالیانی دراز زیبنده شخص دیگری شود.

مرحوم حسن آذربایجان شخصیتی بی بدیل در امور فرهنگی، هنری و اجتماعی بود و نقشش در کمک رسانی به جنگ زدگان قره باغ، زلزله زدگان اهر ورزقان، تربیت شاگردان در موسیقی اصیل آذربایجانی، نوشتن موسیقی های حماسی مخصوصا درباره دوران مشروطیت و دهها فعالیتی که دوستان نزدیکش شاهد آن بودند غیرقابل انکار می باشد.

کاش می توانستیم هر آنچه در دل داریم بیان کنیم و وجوه مختلف شخصیت و اقدامات وی را بازگو کنیم.

برای حسن ختام خاطره ای از ایشان بیان می کنم:

روزهای دانشجوییم در آنکارا بلکه سالهای ۲۰۰۳ میلادی روزی گروه موسیقی وی به دعوت نهادهای فرهنگی ترکیه برای ایفای هنر موسیقی به آنکارا آمده بودند.

در سالن کنسرت هیجان زیادی بود و پس از دو ساعت ایفای موسیقی آذربایجانی دسته ای از جوانان و دانشجویان آنکارایی حاضر در صحنه به افتخار ایفای قشنگ گروه به ابراز احساسات پرداخته و دسته جمعی شعار می دادند« تبریز تورکدور تورک قالاجاق» حسن آقا ظاهرا متوجه شعارهای اینان نشده به من گفت اینها چه می گویند.

من هم شمرده شمرده توضیح دادم. حسن آقا با لهجه شیرینش و با لبخندی زیبا گفت: ما می خواهیم تهران را تورک کنیم اینا می گویند تبریز تورک قالاجاق. مگر چیز دیگری ممکن است!!

داستان حسن آذربایجان پایانی ندارد و امروزه هزاران جوان متعهد و فرهنگی آذربایجانی ادامه دهنده راهش می باشند.

سوم تیر ۱۳۹۷

بیشتر بخوانید

میرزا محمود غنی زاده سلماسی از مشروطه خواهی تا استبداد فرهنگی/ دکتر توحید ملک زاده

میرزا محمود غنی زاده سلماسی فرزند میرزا غنی در جمادی الثانی ۱۲۹۶ق در دیلمقان مرکز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *