خانه / آذربایجان / حضور فعالین ملی آزربایجانی بر سر مزار شهدای خرداد ۸۵ سولدوز با وجود فشار اداره اطلاعات

حضور فعالین ملی آزربایجانی بر سر مزار شهدای خرداد ۸۵ سولدوز با وجود فشار اداره اطلاعات

اؤیرنجى : چهاردهمین مراسم سالگرد شهدای قیام خرداد ماه سال ۸۵ سولدوز با وجود فشار نیروهای امنیتی رژیم واداره اطلاعات توسط فعالان ملی آزربایجانی دیروز یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ در سولدوز برگزار گردید.

این مراسم در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی تا آخرین لحظه به فعالان ملی از جمله سید موسی ضیا ، علی حاج محمدی، ولی آذریون و … جهت برگذار نکردن مراسم سالگرد شهدای سولدوز فشار آوردند ولی با وحود این فشار ها و تهدیدات مکرر ، فعالان ملی امسال هم همچون سالهای قبل در مزار شهدا با شهیدان راه آزادی آزربایجان جنوبی میثاق تازه کردند.

۴ خرداد ۸۵ خونین‌ترین روز اعتراضات خرداد ۸۵ آزربایجان جنوبی بود و در این روز مردم شهر سولدوز (نقده) همانند دیگر شهرهای آزربایجان جنوبی در اعتراض به توهین روزنامه ایران و کشتار هم‌زبانانشان در شهرهای تبریز ، اورمیه و خیاو به خیابان آمده و تظاهرات بزرگی را ترتیب دادند.

مردم سولدوز در این روز از سمت خیابان علمی به‌سوی فرمانداری راهپیمایی کردند و با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار توضیح فرماندار در مورد اتفاقات رخ‌داده شدند.

به گفته منابع محلی فرماندهان سپاه تروریستی به اسامی حبی ، رضا زاد و زیبایی دستور شلیک مستقیم به‌سوی مردم را صادر کردند.

گرچه در سلسله تظاهرات‌های خرداد ۸۵ بنا به برخی از منابع ده‌ها تن در شهرهای مختلف آزربایجان شهید شدند ؛ اما تلویزیون رژیم ایران شهادت چهار نفر به نام‌های :
توحید آذریون ، همت اسم زاده ، حسین فتحی پور و عسگر قاسمی در سولدوز را تأیید کرد.

بیشتر بخوانید

الکسی ناوالنی منتقد پوتین هنگام ورود به مسکو بازداشت گردید!

اؤیرنجى : پلیس روسیه، روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه ۹۹ الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *