چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / حمام‌ تاریخی‌ «ملا هادی‌» اردبیل در آستانه نابودی کامل‌ قرار گرفته است!

حمام‌ تاریخی‌ «ملا هادی‌» اردبیل در آستانه نابودی کامل‌ قرار گرفته است!

اؤیرنجى : تصاویر ارسالی از فعالین آزربایجانی ساکن اردبیل به گروه خبری جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی از تخریب حمام تاریخی «ملا هادی» است که‌ این روزها نفسهای آخرش را در مرکز شهر مقابل دیدگان مسئولان و مدیران بی کفایت اداره میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر استان اردبیل میکشد حکایت می نماید!

اردبیل‌ شهری است‌ که‌ بافتهای تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است‌. از کوچه پس کوچه های تو در تو، کوچه باغها و محلات قدیمی از خانه ها و بناهای تاریخی با نما و معماریهای بی نظیر و از تپه ها‌ و سایتهای باستانی اطراف شهر می توان گفت که اردبیل  شهری است تاریخی با مردمانی اصیل‌ و با فرهنگ که دیرینه ای‌ پر فراز‌ و نشیب را پشت سر گذاشته اند.

مکانها و ابنیه های قدیمی از سلسله های مختلف تاریخ کهن‌ که هر تک تک  آجرها و خشتهای بناهایش یادگار و خاطره ای از میراث‌ گذشتگان برای نسل آینده‌ گان است‌. یادگاری که سرنوشت نیاکان را برای نسل جدید و نوپای جامعه با مشاهده عینی بازگو میکند که با مطالعه و بازدید این آثار به هویت و فرهنگ خویش پی خواهند برد.

یکی از این آثار باستانی حمام تاریخی «ملا هادی» است که‌ این روزها نفسهای آخرش را در مرکز شهر مقابل دیدگان مسئولان و مدیران بی کفایت اداره میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر استان اردبیل میکشد. و همین مسئولین، بی رحم و لاقید به آثار تاریخی استان سالهاست که کمر‌ به همت و نابودی این اثر تاریخی و دیگر‌ آثار باستانی‌ استان بسته‌ اند.

این حمام‌ در محله قدیمی ملا هادی و در کوچه ملا هادی در «باغمیشه» واقع شده است. به همین دلیل هم با این نام‌ و‌ نشان شناخته‌ میشود.

حمام از دو بخش مجزای زنانه و مردانه تشکیل شده است.و دو بخش حمام بوسیله فضای ارتباطی بین آنها به همدیگر راه دارند، که در این قسمت فضاهای الحاقی از جمله دوشهای انفرادی به صورت نیمه ساخت قرار دارد که به بهره برداری نرسیده است.

این حمام که تا ۱۰ سال قبل‌ دست کم بخش مردانه آن هنوز فعال بوده است اما از آن روز به بعد تا امروز حمام به طور کامل تعطیل و به مرور زمان متروکه شده و از چند سال قبل‌ نیز دیواری جدید راه ارتباطی دنیای بیرون و سازه‌ این حمام تاریخی را قطع‌ کرده است و امروز سقف بخشهایی از این حمام تاریخی که در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده فرو ریخته که موید آنست مسئولین بی خیال در آستانه نابودی کامل این‌اثر از سطح محله ملا هادی و شهر اردبیل هستند.

با توجه به گزارشهای مردمی و فعالین‌ محیط زیست و آثار تاریخی استان در حال حاضر سه دانگ از این اثر تاریخی متعلق به اداره اوقاف استان اردبیل و سه دانگ دیگر آن متعلق به یک مالک حقیقی است.  اداره کل میراث فرهنگی و دستگاه قضائی استان اردبیل نیز که با همکاری یکدیگر ید طولانی در تخریب و از بین بردن آثار باستانی در شهر اردبیل را دارد با بی توجهی به این اثر خود نیز شاهد‌ مرگ این حمام تاریخی است.

کاشی‌ کاری و نقاشی های‌ بی نظیر با طرحهایی هنری در داخل حمام‌ که‌ بخشهایی از آن هنوز بر روی دیوار حمام موجود است آثاری است از معمارها و نقاشان زبده دوران صفوی که‌ اکنون‌ بخشهای بیشتری از داخل حمام‌ و بیرون آن ریزش کرده‌ است‌.

گفته‌ میشود آقای حاجی زاده مدیر کل اسبق میراث فرهنگی و یکی از سهامداران این اثر پیشتر با باند‌ خود‌ قصد تخریب این‌ حمام را داشته اند که با اعتراض فعالان حفظ آثار تاریخی تا حدودی مانع این عمل شده اند.

حمام تاریخی ملا هادی در اردبیل تنها اثر تاریخی نیست که در آستانه نابودی است، و آثار و ابنیه های بسیاری هستند که‌ مسئولین با دیوار کشی های سیمانی از دید عموم  به عمد پنهان کرده‌ و ما نیز روز به روز شاهد‌ مرگ تدریجی این آثار هستیم.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *