خانه / اخبار / حمله به تأسیسات نفتی عربستان با تأیید مشروط خامنه ای بوده است!

حمله به تأسیسات نفتی عربستان با تأیید مشروط خامنه ای بوده است!

اؤیرنجى : بنا بر گفته شبکه تلویزیونی سی بى اس آمریکا حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط رهبر رژیم ایران “تایید” شد و افزوده شواهدی از پرتاب موشک از “داخل خاک ایران” به دست آمده است.

به گزارش اؤیرنجى ؛ شبکه خبری سی‌بی‌اس در گزارشی در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان به نقل از “یک مقام آمریکایی” که از او نام نبرده گفته است که “این عملیات با تایید مستقیم  علی خامنه‌ای اما به این شرط که رژیم ایران بعدا بتواند انکار کند که با آن ارتباط داشته است. سی‌بی‌اس در این گزارش گفته است که “اگرچه حمله موفقیت‌آمیز بود اما نقشه انکار آن توسط ایران به تدریج فرو می‌ریزد.”

رژیم ایران تاکید دارد که حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط حوثی‌های یمن و با استفاده از پهپاد صورت گرفته و هرگونه ارتباطی با آن را به شدت تکذیب کرده است. روز گذشته دولت ایران با ارسال یادداشتی به سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران، هشدار داد که نسبت به هرگونه اقدامی علیه منافع خود واکنش نشان خواهد داد. دولت ایران در یادداشت خود به دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران هشدار داده است که “اگر اقدامی علیه ایران صورت بگیرد، آن اقدام بلافاصله با پاسخ رژیم ایران روبرو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود”.

به گفته سی‌بی‌اس، عربستان سعودی بقایای موشک‌های کروز شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی آرامکو در شمال عربستان را یافته و مورد بررسی قرار داده است. این شبکه با نشان دادن تصاویر مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی نظامی عربستان و قطعاتی که به گفته او از موشک‌های شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی به دست آمده، گفته است که از جمله قطعات یافت شده توسط مقامات سعودی “درام” موشک‌هاست که می تواند مسیر حرکت آن را مشخص کند.

در این گزارش آمده است که “کوبنده‌ترین شواهد” در مورد دست داشتن رژیم ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی، تصاویر ماهواره‌ای آمریکاییان است که نفرات سپاه تروریستی پاسداران رژیم ایران را در حال آماده‌سازی برای پرتاب موشک در پایگاهی در “اهواز”، خوزستان، نشان می‌دهد. براساس این گزارش، این موشک‌ها با عبور از فراز خاک کویت و پس از پیمودن یک مسیر ۴۰۰ مایلی (حدود ۷۰۰ کیلومتر) به هدف‌های خود در دو نقطه در داخل خاک عربستان اصابت کردند.

در همین خصوص ساعاتی پیش آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، حمله به تاسیسات نفتی عربستان را قویا محکوم کرد، اما گفته منتظر نتیجه تحقیقات کارشناسان این سازمان خواهد ماند.

همزمان در خبری دیگری شبکه تلویزیونی “المیسره” متعلق به حوثی‍های یمن سخنان سخنگوی نظامی این نیروها را منتشر کرده که بار دیگر تاکید کرده است که عملیات هوایی علیه عربستان “با پهپادهای خودمان و پس از عملیات شناسایی دقیق صورت گرفت” . او افزوده است که نیروهای یمنی قادر به ساخت و تولید تعداد زیادی پهپاد در زمانی کوتاه هستند.

در این مورد که به چه دلیل از تصاویر آمادگی نفرات سپاه پاسداران برای پرتاب موشک برای هشدار و مقابله با آن استفاده نشد، منابع مورد اشاره سی‌بی‌اس گفته‌اند که در آن زمان، اهمیت این تصاویر و احتمال آمادگی برای حمله به عربستان مورد توجه قرار نگرفت.

این گزارش مشخص نمی‌کند که آیا تصاویری از حرکت موشک‌ها و اصابت آنها به تاسیسات نفتی عربستان هم در دست است یا نه.

سی‌بی‌اس به نقل از یک مقام آمریکایی گفته است انتظار حمله از داخل خاک ایران نمی‌رفت و افزوده است که “ما کاملا غافلگیر شدیم.”

روزگذشته، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که برای ملاقات با مقامات سعودی به آن کشور سفر کرده، با متهم کردن رژیم ایران به هدف قرار دادن به تاسیسات نفتی عربستان این حمله را “اقدام جنگی” توصیف کرد. منظور آقای پومپئو از “اقدام جنگی” عملیات نظامی یک دولت علیه دولت دیگر است که حق مقابله به مثل و عملیات تلافی‌جویانه را ایجاد می‌کند. با اینهمه، ظاهرا ایالات متحده و عربستان ترجیح داده‌اد چنین واکنشی با حمایت جامعه جهانی صورت گیرد و احتمالا در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که به زودی آغاز می‌شود، احتمالا تماس‌هایی را با سایر رهبران شرکت کننده برقرار خواهد کرد.

مقامات سعودی از سازمان ملل و چند کشور دیگر خواسته‌اند برای ارزیابی مستقل شواهد به دست آمده کارشناسانی را به آن کشور اعزام کنند. گفته شده است که علاوه بر سازمان ملل، کارشناسانی از فرانسه نیز به عربستان خواهند رفت.

در همانحال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که برای واکنش به این حمله شتاب به خرج نمی‌دهد و افزوده است که “زمان کافی وجود دارد تا به اقدامی تند و تیز دست برنیم؛ شروع آن ساده است، اما ببینیم چه می‌شود.”

همزمان، گزارش شده است که ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه درخواست کرده است مجوز ارسال دو آتشبار ضدهوایی و ضد موشکی جهت حفاظت از تاسیسات نفتی عربستان به آن کشور صادر شود. به گفته سی بی اس، ژنرال مکنزی همچنین طرح هایی را برای عملیات تلافی‌جویانه علیه تاسیسات نفتی و مرکز سپاه تروریستی پاسداران در ایران تهیه کرده است.

قرار است روز جمعه رئیس جمهوری آمریکا و مشاوران امنیت ملی او “اقدام جنگی” رژیم ایران علیه عربستان و نحوه برخورد با آن را مورد بررسی قرار دهند.

بیشتر بخوانید

آمریکا کارزار «فشار حداکثری» بر رژیم ایران را دو برابر می کند!

اؤیرنجى : برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا برای ایران، گفت، «سیاست ما تمدید تحریم تسلیحاتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *