خانه / مقاله / حکومت ایران به دنبال نابودی زبان تورکی ملت آزربایجان جنوبی است

حکومت ایران به دنبال نابودی زبان تورکی ملت آزربایجان جنوبی است

 

روزنامه قانون در یادداشت خود مدعی شده: ” حاکمیت سیاسی طی سال‌های متمادی تلاش ویژه‌ای برای ایجاد پیوند عمیقی میان اقوام ایرانی! تحت یک‌پرچم و یک زبان واحد کرده است. بنابراین بر مبنای اصل۱۵ قانون اساسی به‌هیچ‌وجه نباید از فارس‌زبان بودن کودکان ارومیه یا هر شهر دیگری ناراحت بود. از قضا اگر فرزندان این خاک به زبان فارسی سخن می‌گویند، نشان‌دهنده توفیق سیاست‌های ملی بوده است.”

روزنامه قانون با مطلبی تحت عنوان ” سخنان ضد ملی در صداوسیمای به ظاهر ملی” به قلم فردی به نام “مهرشاد ایمانی” با انکار وجود تورک‌ها در ایران، مدعی شده است سیاست کلی و ملی کشور بر حذف زبان‌های غیرفارسی و “سیاست  تک زبانی” است.
روزنامه قانون که افکار و یادداشت‌های نژادپرستانه او مخصوصا بعد از مطرح شدن “فراکسیون مناطق تورک‌نشین” برای تورک‌ها در ایران آشناست، در شماره جدید خود با وقاحت تمام و بصورت توهین‌آمیز به موضوع مصاحبه علی ضیا در برنامه “فرمول یک” با مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، پرداخته است.
در این برنامه که چند روز پیش از شبکه یک سیما پخش شد، مجری برنامه از عدم تحصیل دانش‌آموزان به زبان مادری‌شان انتقاد کرده و اعلام کرده، عدم تحصیل زبان تورکی باعث شده است برخی از جوانان شهرهایی مانند اورمیه مجبور شوند به زبان فارسی سخن بگویند.

در یادداشت روزنامه قانون، مهرشاد ایمانی، با متهم کردن ملت تورک آزربایجان به جدایی طلبی و با محکوم کردن این مجری به ناآگاهی نوشته است: “چنین تهدیدهایی درحالی است که شخصی در صداوسیمای نظام ایران، ‌از فارسی زبان‌بودن کودکان اورمیه ابراز ناراحتی می‌کند. در خوانش علل چنین موضوعی، اصل بر ناآگاهی مجری است زیرا بعید است که در مجالی ملی، شخصی سخنی مبتنی بر خیانت‌ بزند.”
نویسنده، سخن از خطر نابودی زبان تورکی را خیانت دانسته و با اتهام زدن به مجری و صدا و سیما، آنان را خائنین به وحدت ملی دانسته است.

در ادامه مطلب این روزنامه آمده است: ” استفاده از واژه زبان «تورکی» صحیح نیست زیرا مردم آزربایجان آذری‌زبان! و نه ترک زبان هستند. «هنگامی که از واژه زبان ترکی استفاده می‌کنیم، به صورت ضمنی نژاد مردم آذربایجان را ترک قلمداد کرده‌ایم. این دقیقا همان تحریفی است که نیروهای جدایی‌طلب و معاندان می‌کنند» . در حقیقت مردم آذربایجان به‌‍‌‌دلیل منطقه زندگی‌شان که استان‌های آذربایجان باشد، آذری هستند.
واژه ترک ریشه در نژاد غیرایرانی دارد که متاسفانه مجری شبکه یک سیما، با سخنان خود به ترویج چنین دیدگاهی دامن زده است.”

انکار زبان و نژاد ملت بزرگ تورک آزربایجان سالهاست که توسط نژادپرستان ایرانی تبلیغ شده و این روزنامه نیز با تکرار همان توهمات راسیستی،ملیت های جغرافیای موسوم به ایران را تک‌نژاد دانسته و دوباره از واژه مجعول “آذری” برای زبان ملت تورک آزربایجان استفاده کرده است.
این نویسنده همانند روزنامه همفکر خود “شرق” دست به تحریف اصل ۱۵ قانون اساسی زده و نوشته است: ” در وهله نخست، اصل۱۵ قانون مذکور نگارش تمام کتب درسی را مقید به زبان فارسی کرده است. از این‌رو به‌طور کلی امکان تدریس کتب درسی به زبان آذری وجود ندارد.

دیگر آنکه قانونگذار اساسی استفاده و تدریس «ادبیات» ملیت ها را آزاد دانسته و در صدر، اصل بر استفاده از زبان فارسی تاکید کرده است و روا نیست که در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تحریف قانون اساسی رخ دهد. این در حالی است که حاکمیت سیاسی طی سال‌های متمادی تلاش ویژه‌ای برای ایجاد پیوند عمیقی میان ملیت ها در ایران تحت یک‌پرچم و یک زبان واحد کرده است.
با این ادعاهای پوچ، باید بر این باور بود که بر مبنای اصل۱۵ قانون اساسی به‌هیچ‌وجه نباید از فارس‌زبان بودن کودکان اورمیه یا هر شهر دیگری ناراحت بود. از قضا اگر فرزندان این خاک! به زبان فارسی سخن می‌گویند، نشان‌دهنده توفیق سیاست‌های ملی بوده است.”

روزنامه قانون با خوانش مخصوص خود از اصل ۱۵ قانون اساسی، نتیجه گرفته است تمام کتب درسی در ایران باید به زبان فارسی باشند، که طبق ادعای این روزنامه، آموزش زبان انگلیسی با کتب درسی به زبان انگلیسی نیز غیرقانونی است.
در این نوشته، ادعا شده است تمام تلاش حاکمیت سیاسی برای ایجاد “تک زبانی” بوده و سخن گفتن تمام اتنیک‌ها به زبان فارسی را ” توفیق سیاست ملی” دانسته است.
مطرح شدن چنین سخنانی خلاف قانون اساسی مبنی بر «تساوی تمام ایرانیان!» از هر نژاد و زبان و دین بوده و نمودی از جرم و تشویش اذهان عمومی است که باید توسط نهادهای قدرت در کشور پیگرد قضایی شده و دادستان کل کشور و استانداران آزربایجان، پیگیر ادعای چنین توهیناتی باشند.
در قوانین بین‌المللی نیز، حتی تلاش برای نابودی زبان یک گروه کوچک نیز ، تحت عنوان جرایم نژادپرستی و آسیمیلاسیون شناخته شده و ادعای این تفکر راسیستی در حاکمیت سیاسی کشور، لزوم پیگرد قانونی و قضایی بین‌المللی را دارد.

بیشتر بخوانید

میرزا محمود غنی زاده سلماسی از مشروطه خواهی تا استبداد فرهنگی/ دکتر توحید ملک زاده

میرزا محمود غنی زاده سلماسی فرزند میرزا غنی در جمادی الثانی ۱۲۹۶ق در دیلمقان مرکز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *