پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / گزارش / خالق “آیریلیق” یکی از معروف ترین ترانه‌ های فولکلور و عامیانه آذربایجان درگذشت

خالق “آیریلیق” یکی از معروف ترین ترانه‌ های فولکلور و عامیانه آذربایجان درگذشت

 

آیریلیق یکی از ترانه‌های فولکلور معروف و عامیانه آذربایجان به شمار می‌آید. شعر این آهنگ زیبا را که شهرت آن پا فراتر از مرزهای آذربایجان گذاشته رجب ابراهیمی (فرهاد) شاعری از دیار آذربایجانِ ایران سروده است.

فرهاد در سال ۱۳۱۴ شمسی در منطقۀ ‌یورتچی در روستای کورابازلی (کورعباسلو) از توابع شهر نیر در استان اردبیل دیده به جهان گشوده‌اند. در ۱۵ سالگی به همراه خانواده به تهران کوچ کرده و در آن شهر ساکن می‌شوند.

وجدان بیدار و روح شاعرانه، وی را رهسپار محافل ادبی نموده و موجب آشنایی او با بزرگان شعر و ادب می‌شود و تشویق‌های ادبا و شعرای نامی شوق شعرسرای را در ایشان شعله‌ور می‌سازد.

در این میان آشنایی او با مرحوم استاد علی سلیمی، استاد مسّلم تار و موسیقی آذربایجانی، فتح بابی می‌شود تا شاعر جوان به سرودن ترانه به زبان مادری خود بپردازد.

ابراهیمی پس از آشنایی با استاد سلیمی اشعار «آغلاما»، «آچیل سحر» و «آیریلیق» را نوشتند و استاد علی سلیمی آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد و خانم وارتوش (همسر استاد سلیمی) از رادیو تبریز این آهنگ‌ها را اجرا کردند.

اجرای بعضی از ترانه‌های آقای ابراهیمی به وسیلە گروه موسیقی مرحوم استاد سلیمی موجب شهرت وی شد و به خصوص اجرای ترانه معروف به نام «آیریلیق» توسّط خوانندۀ بنام و سلطان موسیقی آذربایجان مرحوم “رشید بهبودف” ایشان را به یک چهرۀ جهانی مبدّل می‌سازد.

شاعر این شعر را به دلیل جدایی دو آذربایجان از یکدیگر سروده و در مورد مضمون ترانه آیریلیق میگوید: درد و غمی که به خاطر جدایی آذربایجان در بین مردم دو سوی آراز (ارس) دیده می‌شد، مرا ترغیب می‌کرد تا ترانه‌ای برای این موضوع بنویسم. زمانی که نه رژیم پهلوی و نه حکومت سوسیالیستی شوروی اجازهٔ دیدار از اقوام آن طرف آراز را به ما نمی‌دادند»

امروزه بیش از ۱۵۰ خواننده مشهور ایرانی، آذربایجانی و ترکیه‌ای به تقلید از رشید بهبودف، همچون باریش مانچو، امل سایین، لطف یار ایمانوف، سلدا باغجان، داریوش، گوگوش، یعقوب ظروفچی، جم کاراجا، ماهسون قیرمیزیگول، کورای آوجی و منصور این ترانه مشهور را اجرا نموده‌اند.

این شاعر و ترانه‌سرا و آفرینندۀ ترانە معروف آیریلیق که با تخّلص «فرهاد» در محافل ادبی شناخته می‌شوند، اخیراً بخشی از آثارخود را در قالب کتابی تحت عنوان «آیریلیق» منتشر کرده‌اند.

استاد رجب ابراهیمی، سرانجام در بیستم بهمن‌ماە ۱۳۹۷، آیریلیق را برگزیدند و از خیل عاشقان ادبیات آذربایجان جدا شدە و رە بەسوی دیار دیگر گزیدند…

(روحشان شاد، یادشان گرامی باد)

بیشتر بخوانید

پمپئو ؛ حمله به آرامکو “اقدام جنگی” صورت گرفته توسط رژیم ایران بوده است!

اؤیرنجى : وزیر امور خارجه آمریکا پذیرش مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی از سوی شورشیان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *