خانه / اخبار / خوابگاه دختران دانشگاه آزاد شبستر ؛تفاوتی با سلول های انفرادی ندارد +ویدئو

خوابگاه دختران دانشگاه آزاد شبستر ؛تفاوتی با سلول های انفرادی ندارد +ویدئو

اؤیرنجی: اخیرا یک فایل ویدئویی از ساختمان خوابگاه دختران دانشگاه آزاد شبستر در فضای مجازی انتشار یافته که با مشاهده این فایل ویدئویی شباهت بی نظیر پنجره های این ساختمان با سلول های انفرادی به چشم می خورد.

به گزارش اؤیرنجی ؛ اخیرا یک گزارش ویدئویی توسط یکی از شهروندان تورک که جهت انعکاس بیشتر به زبان فارسی تهیه و در شبکه های مجازی و رسانه ای منتشر گردیده است ،پنجره های ساختمان خوابگاه دختران دانشگاه آزاد شبستر را به تصویر کشیده که به صورت کامل به جهت عدم مشاهده از بیرون پلمپ گردیده است و هیچ تفاوتی با سلول های انفرادی ندارد.

سخنان این شهروند در این گزارش ویدئویی چنین آغاز می شود:

اینجا خوابگاه ساختمان کوثر دانشگاه آزاد دانشگاه شبستر است عین زندان می ماند.
تا زمانی که ما طرز فکرمان درمورد دختران ما ن این است!
امثال مسیح علی نژاد شاخ می شوند.
طرف دانشجو است، نخبه است، درس خوانده است، کلی درس خوانده ،قبول شده آمده دانشگاه.
از خانه آزاد خودش آمده توی زندان شما وسلول انفرادی شما زندگی کنه؟
این چه کاری است؟
چه کسی دوربین داره در شبستر که اینها را ببینند؟
درست کنید خودتان را درست کنید ،نگاه کنید.
ما اگر بخواهیم دخترانمان را اینجوری حفظ کنیم
همین رفتارها باعث میشه که امثال مسیح علی نژاد شاخ می شوند.
بگذارید باز باشه یکی خواست پنجره را بازکنه یا باز نکنه!
این چه رفتاری است؟

این رفتارهای تبعیض آمیز جنسیتی توسط حکومت ایدئولوژیک خمینی در سال ۵۷ شروع شد و هنوز یک ماه از انقلاب در جغرافیای ایران نام نگذشته بود که  خمینی در اسفند ۵۷ فرمان داد زنان محجبه شوند.

اما چون هنوز حکومت جدید استقرار نیافته بود و نیروی سیاسی و امنیتی لازم برای اجرای آن را نداشت عملا این فرمان به اجرا درنیامد. اما این فرمان بهانه‌ای شد که گروه‌های مذهبی و برخی گروه‌های چپ به تئوریزه کردن ضرورت کنترل پوشش زنان بپردازند.

در دو سال اول انقلاب اگرچه حجاب آزاد بود اما به مرور فضا بر زنان بی‌حجاب تنگ‌ و تنگ‌تر شد. بی‌حجابی به نشانه مخالفت با انقلاب بدل شده‌بود و زنان بی‌حجاب مدام در معرض توهین و آزار بودند.

در این مدت هیچ فرمان رسمی برای اجباری شدن حجاب اسلامی صادر نشد اما حکومت موفق شد عرصه را بر زنان بی‌حجاب چنان تنگ کند که آنها چاره‌ای جز حجاب بر سر کردن نداشته باشند. حمله در خیابان، توهین، تهدید، اخراج از محل کار و از این قبیل موارد، اتفاقی بود که به طور گسترده برای زنان بی‌حجاب رخ می‌داد. این کارعمدتا توسط نیروهایی انجام میشد که در آن دوران تحت نام کمیته انقلاب اسلامی عمل می‌‌کردند.این نهاد از سازماندهی نیمه رسمی جوانان هوادار حکومت و مسلح کردن آنان ایجاد شده‌بود.

اما در تیرماه سال ۱۳۵۹ خمینی در یک سخنرانی از دولت شدیدا انتقاد کرد که چرا هنوز نشانه های شاهنشاهی در ادارات دولتی وجود دارد و ده روز فرصت داد که ادارات اسلامی شوند. بلافاصله مقامات اعلام کردند که ورود زنان بی حجاب از صبح شنبه ۱۴ تیرماه ۵۹ به ادارات دولتی ممنوع است. در روزهای بعد روزنامه ها اخبار متعددی از برخورد دادگاههای انقلاب با زنانی که بی حجاب بر سر کار حاضر شده بودند منتشر کردند. این بار برخلاف سخنرانی پیشین خمینی هیچ گونه مخالفتی اظهار نشد. معدود زنانی هم که با پوشیدن لباس سیاه اعتراض خود را علنی کردند به اتهام حمایت از سلطنت و ضدیت با انقلاب بازداشت و سرکوب شدند. این گونه بود که زنان شاغل به اجبار محجبه شدند. در مدارس دخترانه هم حجاب اجباری شد. دانشگاهها به دنبال انقلاب فرهنگی تعطیل شده بودند. زنان روشنفکر و یا زنانی که در حکومت پیشین منشا اثر بودند از کشور رفته یا خانه نشین شده و یا گرفتار دادگاه و زندان شده بودند. عملا دیگر زنی در انظار عموم بی حجاب حاضر نمی شد اگرچه حکومت هنوز رسما حجاب را در معابر و اماکن عمومی اجباری نکرده بود.

عملا ریسک بی حجابی آنچنان بالا رفت که هیچ زنی به پذیرش آن تن نمی داد و این گونه حکومت بی آنکه قانونی رسمی به تصویب مجلس رسانده باشد حجاب را اجباری کرد. حکومت با تعریف حجاب و تعیین مرزهای آن حکم احباری شدن حجاب در اماکن عمومی در تیرماه ۱۳۶۰ را صادر کرد.

تا سال ۱۳۶۳ مجلس هیج مصوبه ای برای اجباری کردن حجاب نداشت. اما در این سال قانون مجازات اسلامی به تصویب مجلس رسید که در آن برای عدم رعایت حجاب اسلامی ۷۴ ضربه شلاق معین شده بود و از تابستان همان سال نیروئی ویژه مبارزه با منکرات (گشت جندالله) زیر نظر کمیته انقلاب اسلامی تشکیل و به گشت زنی در خیابانها پرداخت یکی از وظایف این نیرو برخورد با زنانی بود که پوشش آنها مطابق خواست حکومت نبود.

در سال ۱۳۷۵ در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی تصریح شد که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

پس از پایان جنگ ایران و عراق و آغاز دوران رهبری  خامنه‌ای تغییراتی در نیروهای نظامی و امنیتی حکومت ایجاد شد. از یک سو کمیته انقلاب اسلامی در پلیس ادغام شد و نیروی انتظامی شکل گرفت. از آن زمان پلیس هم نقش فعالی در برخورد با بدحجابی ایفا می‌کند.

همچنین نیروی مقاومت بسیج هم که در زمان جنگ ایران و عراق به فرمان  خمینی ایجاد شده و وظیفه آن بسیج نیروهای داوطلب مردمی برای حضور در جبهه‌های جنگ بود و پس از پایان جنگ انتظار می‌رفت منحل شود، به فرمان  خامنه‌ای به عنوان یکی از نهادهای تابعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و با سازماندهی مجدد به شبکه‌ای از نیروهای داوطلب و پاره‌وقت بدل شد که در قالب هزاران پایگاه کوچک در ادارات و مساجد و دانشگاه‌ها و مدارس به عنوان نماینده ایدئولوژیک به کنترل فضای عمومی و هراس افکنی مشغول بودند. این شبکه گسترده هم به ابزار دیگری برای هراس‌افکنی بدل گردید.

اجباری گشتن حجاب در جغرافیای ایران نام در ادامه تفکیک های جنسیتی در دانشگاه ها و مدارس و سایر نهادهآی آموزشی را در پی داشت و نمونه ای از آن همین خوابگاه دختران شبستر می باشد که با وجود جدا بودن خوابگاه های دخترانه و پسرانه ، وجود حراست و نگهبانی درون خوابگاه و بازرسی های بدنی و درون اتاقی نامحدود بازهم پنجره های خوابگاه را از بیرون پلمپ نموده اند که مبادا نامحرمی از پنجره نگاهی از فاصله ی حداقل ۵۰۰ متری به اتاق ها بیاندازد.

رویا صغیری دانشجوی تورک آزربایجانی دانشگاه سهند تبریز از جمله معترضان به این گونه برخوردهای تبعیض آمیز جنسیتی در دانشگاه های آزربایجان بود که توسط حاکمیت شوونیستی فارس و حکومت ایدئولوژیک و فاشیستی حاکم بر جغرافیای ایران نام از دانشگاه به زندان منتقل گردید و مجبور به گذراندن ۲ سال از عمر خود پشت میله های زندان است.

سال هاست که زنان آزربایجانی و فعالین مدنی همراه با سایر خواست های ملی جهت از بین بردن این فضا و تبعیض جنسیتی ایجاد شده در جامعه که ریشه در ایدئولوژیک محور و زن ستیز بودن حاکمان جامعه دارد مبارزه و مقاومت نموده اند.

فعالین ملی آزربایجانی و جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی که به حق بیش از نیمی از بدنه این جنبش را دانشجویان و فارغ التحصیلان زن به خود اختصاص داده اند، خواسته های به حق زنان آزربایجانی را فراموش نکرده و همراه با سایر حقوق پایمال شده ملت تورک آزربایجان جنوبی در پی احقاق حقوق زنان نیز مبارزات خود را ادامه داده است و با مبارزاتی که سرانجامش به رهایی آزربایجان جنوبی از یوغ استعمار خواهد انجامید ،زنان آزربایجانی نیز به مانند هر شهروندی از تمامی حقوق دموکراتیک و انسانی خود برخوردار خواهند بود.

فایل ویدئویی گزارش تبدیل خوابگاه های دختران دانشگاه آزاد شبستر به سلولهای انفرادی:

بیشتر بخوانید

میلاد اشرفی آتباتان ؛ اعدام جوان معترض آزربایجانی در زندان رجایی شهر کرج!

اؤیرنجی : روز جمعه ۱۱ آذرماه، حکم اعدام میلاد اشرفی آتباتان جوان آزربایجانی اهل روستای آتباتان بستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *