یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ” خوزستان‌ تشنه‌ آزادیست “؛ دیوار‌ نویسی‌ در اردبیل

” خوزستان‌ تشنه‌ آزادیست “؛ دیوار‌ نویسی‌ در اردبیل

اؤیرنجى : ظهر‌ روز دوشنبه‌ ۲۸ تیر ماه‌ ۱۴۰۰ گروهی‌ از فعالان‌ ملی آزربایجانی در حمایت‌ از‌ اعتراضات‌ ملت عرب‌ در اکثر‌ شهرهای‌ استان‌ خوزستان که‌ به قطع‌ آب و عدم آب‌ شرب‌ در شهرها‌ و‌ بیش‌ از ۷۰۰ روستای‌ استان خوزستان در حال اعتراض‌ هستند‌ با دیوار‌ نویسی‌ گسترده‌ در نقاط مختلف سطح‌ شهر اردبیل حمایت‌ و‌ همراهی‌ خود‌ را با ملت عرب‌ اعلام‌ داشتند.

از‌ جمله‌ متون‌ اعتراضی‌ دیوار‌ نویسی‌ ها‌ بدین‌ شرح‌ است:
«به‌ سرکوب‌ مردم‌ پایان‌ دهید»
«خوزستان‌ تشنه‌ آزادیست»
«آب‌ یک‌ شعار سیاسی!»
«ما‌ هم‌ الاحوازی‌ هستیم»
«آذربایجان‌ معکم» (آذربایجان‌ با شماست)
«اشعب یرید‌ اسقاط النظام»
«آب‌ را‌ خون‌ نکنیم»
«حقوق اساسی، حقوق دفاعی در برابر حکومت است»

موضوع‌ و‌ رنگ‌ مایه‌ این‌ دیوار‌ نویسی‌ ها‌ حمایت‌ دو‌ ملت‌ ستم‌ دیده‌ عرب و آذربایجان‌ از‌ یکدیگر‌ است‌ که‌ ملت‌ آذربایجان‌ و فعالین‌ ملی‌ با اعتراضات‌ بحق‌ و انسانی ملت‌ عرب‌ همصدا‌ شده‌ اند.

در بین‌ متون‌ دیوار‌ نویسی‌ ها‌ شعار معروف‌ ملت‌ عرب‌ نیز‌ به‌ چشم‌ میخورد،
«الشعب یُرید إسقاط النظام» (ملت سقوط نظام را می‌خواهد)
شعاری است سیاسی که بیشتر انقلابیون و معترضان اعتراضات جهان عرب به کار می‌ بردند. این شعار نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۰ در انقلاب تونس به کار برده شد و از آنجا به مصر و دیگر کشورهای عربی راه یافت.

طی روزهای گذشته ملت ستم‌ دیده عرب در شهرهای مختلف خوزستان بدلیل مشکلات ناشی از خشکانده شدن عمدی‌ رودخانه‌ ها و تالاب هایشان دست به اعتراض های گسترده در سطح شهر زده اند که بنا به اخبار منتشر شده از طرف منابع محلی تاکنون ۳ نفر در این اعتراض ها کشته شده اند.

ویدیوهای منتشر شده حاکی از آن است که تجمع شهروندان در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله شهر سوسنگرد، با خشونت نیروهای نظامی «سپاه» و تیراندازی به سمت معترضین همراه بوده است. علاوه بر این منابع محلی گزارشاتی مبنی زخمی شدن شماری از شهروندان معترض و همچنین بازداشت گسترده معترضین در شهر خرمشهر را منتشر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ تبریز؛ شهروز برزگر با تودیع وثیقه آزاد شد

اؤیرنجى: شادی برزگر ، خواهر شهروز برزگر فعال ملی مدنی آزربایجانی ساکن تبریز در صحفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *