پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / آذربایجان / دادگاه “عباس‌ لسانی” همزمان با پانزدهمین روز اعتصاب غذایش برگزار شد

دادگاه “عباس‌ لسانی” همزمان با پانزدهمین روز اعتصاب غذایش برگزار شد

اؤیرنجى: جلسه رسیدگی به اتهامات انتسابی علیه “عباس لسانی” فعال ملى و سیاسی سرشناس آزربایجانی امروز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹٨ در شعبه اول بیدادگاه انقلابشوونیسم فارس در اردبیل به ریاست آقای خدادادی، با حضور نماینده‌ دادستان و وکیل پرونده آقای فقیهی برگزار گردید.

به گزارش اؤیرنجی به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان این فعال ملی سرشناس آزربایجانی؛ در این جلسه آقای لسانی که در پانزدهمین روز اعتصاب غذای خود نیز بسر می‌برد ، اتهامات مطرح شده در پرونده را بی‌اساس و سناریویی ادامه‌دار از تلاش برای رادیکال نشان‌دادن جنبش ملی- مدنی آزربایجان بر شمرد.

لسانی همچنین با یادآوری روز دستگیری در شعبه دوم انقلاب تبریز که در اصل اقدام پیشگیرانه نیروهای امنیتی از احتمال ملاقات وی با فعالان مدنی آزربایجان در تبریز بوده ادامه روند بازداشت در این پرونده را غیرقانونی اعلام و علی رغم درخواست خانواده ، وکیل و نماینده‌ی دادستان مبنی بر پایان دهی به اعتصاب، عنوان کرد که اعتصاب غذایش را همچنان ادامه خواهد داد.

عباس لسانی از پنج ماه پیش و از روز ۲۵ دی ماه سال گذشته در شعبه دوم انقلاب تبریز بازداشت و به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شد. او از ۶ خرداد ماه جاری به جهت استنکاف مسئولین زندان اردبیل از تحویل خلاصه پرونده که توسط وکیلش تهیه و به دفترخانه زندان ارسال شده بود دست به اعتصاب غذا زده است.

ملت تورک آزربایجان جنوبی کنشگران مدنی تورک  از لحظه بازداشت این فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی ، اقدام نیروهای امنیتی را غیرقانونی دانسته و به انحاء مختلف خواستار آزادی او شده‌اند.

عباس لسانی فعال آزربایجانی ساکن اردبیل بوده که در مدت بیش از دو دهه فعالیتهای مدنی و شفاف خود همواره بازداشت، شکنجه ، تبعید و متحمل حبس‌های طولانی مدت شده است.

سازمان عفو بین الملل در سالیان گذشته بارها ضمن محکوم کردن برخوردهای قضایی-امنیتی صورت گرفته علیه لسانی خواستار توجه و تن دادن مسئولین ایرانی به حقوق اتنیکهای غیر فارس در ایران شده است.

بیشتر بخوانید

رابرت اوبراین به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی شد.

اؤیرنجى : دونالد ترامپ ،رابرت اوبراین را به عنوان مشاور امنیتی ملی آمریکا معرفی کرد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *