خانه / اخبار / دانشجویان در اعتراض به خشونت ؛تظاهراتی هزاران نفری در مکزیکوسیتی برگزار کردند

دانشجویان در اعتراض به خشونت ؛تظاهراتی هزاران نفری در مکزیکوسیتی برگزار کردند

اؤیرنجى : دانشجویان در پنجاهمین سالگرد نهضت دانشجویی در محله‌های مرکزی مکزیک راهپیمایی بزرگی برگزار کردند. آن‌ها می‌گویند دانشجو بودن در این کشور حرفه خطرناکی‌ست.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ؛دانشجویان معترض پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: دانشجو بودن در مکزیک خطرناک‌تر از جنایت‌کار بودن است.

دانشجویان با این شعار به حمله گروهی از لباس شخصی‌ها به دانشگاه ملی مکزیک در اوایل سپتامبر جاری اشاره می‌کردند. این شعار همچنین به ربودن ۴۳ دانشجو در سال ۲۰۱۴ هم اشاره داشت.

دانشجویان پنجاهمین سال‌روز نهضت دانشجویی مکزیک در سال ۱۹۶۸ را برای راهپیمایی خود در اعتراض به خشونت علیه دانشجویان انتخاب کرده بودند. در سال ۶۸ نهضت دانشجویی مکزیک با راهپیمایی مشابهی که بعدها به «راهپیمایی سکوت» مشهور شد، آغاز گشت.

چندهفته بعد در ۲ اکتبر ۱۹۶۸ مأموران امنیتی، دانشجویان معترض را به رگبار بستند و ۳۰۰ دانشجو را کشتند.

بسیاری از دانشجویان معترض در راهپیمایی مکزیکو سیتی در سالگرد نهضت دانشجویی، به دهان خود چسب زده بودند که نبود آزادی بیان را نشان دهند.

چهار سال قبل ده‌ها هزار نفر از ساکنان مکزیکوسیتی در همبستگی با دانشجویان به خیابان‌ها ریختند. در آن زمان ۴۳ دانشجو که برای افزایش حقوق معلمان روستاها فعالیت می‌کردند ناپدید شده بودند.  خسوس موریلو، دادستان وقت مکزیک اعلام کرده بود که به احتمال زیاد، یک گروه تبهکار، دانشجویان را کشته، آن‌ها را سوزانده و سپس باقی اجساد را در رود انداخته است.

خاطر نشان می سازیم که؛ دانشجو بودن در جغرافیای ایران نام و فعالیت در راستای برپایی حقوق انسانی، ملی و صنفی دانشجویی جرمی به مراتب بیشتر از قاچاق مواد مخدر به حساب می آید و دانشجویان و در همین راستا ستاره دار گردیده و از تحصیل نیز با می مانند. فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی نیز تاکنون در راستای احقاق حقوق ملی و انسانی ملت تورک آزربایجان جنوبی فداکاری های بسیار نموده و با شرایطی دشوار از جمله زندان ،شکنجه ،تبعید ،منع شدن از تحصیل و مهاجرت اجباری با شرایط دشوار در کشورهای دیگر مواجه گردیده اند.

بیشتر بخوانید

 آمریکا یک پهپاد متعلق به رژیم ایران را در خلیج عربی سرنگون کرد 

اؤیرنجى : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که یک پهپاد متعلق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *