دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / اخبار / دانشجویان معترض در دی ماه به حبس های از ۶ ماه تا ۸ سال محکوم شده اند

دانشجویان معترض در دی ماه به حبس های از ۶ ماه تا ۸ سال محکوم شده اند

اؤیرنجى : اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به احکام قضایی صادر شده برای تعدادی از آنها، در حالی در هفته گذشته تداوم داشت که هنوز هیچ خبری از نتیجه پیگیری های وزارت علوم برای لغو این احکام گزارش و مخابره نشده است.

دخالت‌های حکومت ایران در فضای دانشگاهی، آسیب‌های وارده بر فضای آموزش عالی را وارد فاز جدیدی کرده است. اگر تا دیروز دانشجویان با برچسب‌هایی همچون «ستاره‌دار» از تحصیل محروم می‌شدند، اکنون با شرکت نکردن در جلسه امتحانی به محرومیتی خودخواسته تن می‌دهند و هر دوی این شرایط در نهایت به ضرر آموزش عالی است.

احکام  صادر شده برای این دانشجویان در پی شرکت آنها در اعتراضات دی ماه سال گذشته، حبس های ۶ تا ۸ سال و محرومیت از فعالیت در فضای مجازی را شامل می شود.

اعتراض به احکام صادره برای دانشجویان از اسفند ۹۶ آغاز شد. دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک با سردادن شعارهایی از جمله «گرانی، اختلاس، فتنه امروز ماست» و «زندانی سیاسی/ دانشجوی سیاسی آزاد باید گردد» نسبت به این دستگیری ها اعتراض کردند.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اخیرا اعلام کرده برخی از دانشجویان بازداشتی از دی ماه ۹۶ تاکنون در حبس هستند.

دانشجویان معترض دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، خواهان لغو امتحانات این دانشگاه و حضور شخص وزیر علوم در تجمع خود شده اند.

با این حال تا امروز، جز غلامرضا غفاری معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر علوم، کسی از این وزارتخانه در جمع دانشجویان حاضر نشده است.

غفاری علاوه بر صحبت از تشکیل ستادی در وزارت علوم برای پیگیری امور دانشجویان تحت تعقیب قوه قضائیه از کمک این ستاد برای تهیه لایحه دفاعیه برای آنها خبر داد.

توقف کامل روند قضایی دانشجویانی که هنوز دادگاه آنها تشکیل نشده، لغو احکام قضایی صادره علیه تمام دانشجویان، حضور دانشجویان محکوم شده در کلاس درس و توقف کامل روند امنیتی سازی دانشگاه ها، خواسته های عمده دانشجویان معترض دانشگاه تهران است.

در کنار این ها البته دانشجویان می گویند گزارش حراست این دانشگاه به نهادهای امنتی نیز در دستگیری و صدور احکام سنگین برای آنها نقش موثر داشته است؛ چون اعتراضات آنها در فضای دانشگاه صورت گرفته است.

بنابراین پس گرفتن این گزارش از نهادهای امنیتی و قضایی یکی از مهم ترین گام هایی است که وزارت علوم برای تبرئه دانشجویان تحت تعقیب می تواند بردارد.

علاوه بر غفاری، معاون اجتماعی و فرهنگی، مجید سرسنگی معاون فرهنگی وزیر علوم نیز از مسئولانی بوده که مدعی پیگیری لغو احکام قضایی برای دانشجویان دانشگاه تهران شده است.

دانشجویان نسبت به شانه‌خالی‌کردن وزارت علوم از مسئولیت، با ادعاهایی از جمله اینکه موضوع از دست دولت خارج است، خشمگین هستند چون ضابط پرونده دانشجویان وزارت اطلاعات است.

بیشتر بخوانید

کشتی ایرانی حامل هروئین در آبهای ساحلی سریلانکا توقیف شد!

اؤیرنجى: مقامات ساحلی سریلانکا یک کشتی ایران حامل هروئین را در آب‌های ساحلی این کشور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *