خانه / اخبار / دبیرکل سازمان ملل خواستار ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه اتمی اوکراین شد

دبیرکل سازمان ملل خواستار ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه اتمی اوکراین شد

اؤیرنجی: در حالی که روسیه و اوکراین یکدیگر را به حملات به بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در زاپوریژیای متهم می‌کنند، دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه برای جلوگیری از وقوع «فاجعه» خواستار ایجاد منطقه امن غیرنظامی در اطراف این نیروگاه شد.

آژانس «انرژو اتم» اوکراین پنجشنبه گفته است، تاسیسات نیروگاه زاپوریژیای پنج بار مورد حمله قرار گرفت.

این در حالی است مقام‌های منصوب روسیه در نیروگاه زاپوریژیای در مصاحبه با ایتارتاس نیروهای اوکراین را متهم کردند که این نیروگاه را دو بار گلوله باران کرده‌اند و مانع تغییر شیفت شدند.

در همین زمینه، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بررسی وضعیت نیروگاه زاپوریژیای تشکیل جلسه داد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی از هر دو طرف خواست تا تمام درگیری‌ها در نزدیکی این نیروگاه را متوقف کنند.

آنتونیو گوترش در بیانیه‌ای گفت: نباید تحت هیچ شرایطی از این تاسیسات به عنوان بخشی از عملیات نظامی استفاده شود. بلکه می‌بایست یک توافق فوری در سطح فنی جهت ایجاد محیط امن و غیرنظامی سازی برای تضمین امنیت منطقه حاصل شود.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، نیز در نشست شورای امنیت گفت که جهان به سمت پرتگاه «یک فاجعه هسته‌ای در مقیاس چرنوبیل» پیش می رود.

او گفت که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌توانند در اسرع وقت از نیروگاه زاپوریژیای بازدید کنند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین هم در پیامی ویدئویی از روسیه خواست با تخلیه نیروگاه زاپوریژیا، کنترل این نیروگاه را به اوکراین بازگرداند.

ولادیمیر زلنسکی گفت: تنها خروج کامل روس‌ها و بازگرداندن کنترل کامل اوکراین بر اوضاع این نیروگاه می‌تواند تضمین کننده امنیت هسته‌ای برای تمام اروپا باشد.

بیشتر بخوانید

معلوماتی درباره اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

۱- قرار است از سال آینده میلادی روی گوشی های با اندروید ۱۲ بتوان مستقیما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *