خانه / اخبار / دختران تورک ؛ بزرگترین محرومان بازی های تراختور آزربایجان!

دختران تورک ؛ بزرگترین محرومان بازی های تراختور آزربایجان!

اؤیرنجى : دیروز نیز به مانند همیشه یگان های امنیتی در استادیوم سهند تبریز مانع ورود ده ها دختر آزربایجانی هوادار تراختور آزربایجان به استادیوم جهت تماشای بازی محبوبشان مقابل نماینده شوونیسم فارس پرسپولیس گردیدند و این خود باعث ثبت تصاویر غم انگیز دیگری از هواداران دختر تراختور آزربایجان در تپه های قوردلار دره سی گردید.

به گزارش اؤیرنجى به نقل فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی حاضر در بازی دیروز تیم تراختور آزربایجان و تصاویر ثبت شده ؛ دختران آزربایجانی که جهت تماشای بازی تراختور-پیروزی راهی استادیوم گردیده بودند پس از ممانعت مامورین در تپه های مشرف به استادیوم به تماشای بازی تیم محبوب خویش پرداختند.

طرفداران تراختور آزربایجان در دقیقه ۲۵ بازیها با سردادن شعارهای حمایتی خواستار ورود زنان به استادیوم ها می شوند.

چهار دهه از ممنوعیت و سد عظیمی که در مقابل زنان آزربایجان جنوبی همراه با سایر زنان ساکن در جعرافیای ایران نام زیر سلطه ی حکومت فاشیستی و شوونیستی جمهوری اسلامی می گذرد .

در حالیکه ورود به ورزشگاهها یکی از ابتدایی ترین حقوق زنان بشمار می رود، اما در جغرافیای ایران نام این حق مسلم زنان به تابو بدل شده و حکومت اسلامی ایران حضور زنان در ورزشگاهها را «خلاف شرع» می داند،حکومت ایران از ورود زنان و دختران به استادیوم جلوگیری می کند و شهروندان قبل از ورود به استادیوم تفتیش می شوند و دخترانی که قصد ورود به استادیوم را داشته باشند دستگیر و مجازات می گردند.

سال هاست که زنان آزربایجانی و فعالین مدنی همراه با سایر خواست های ملی جهت از بین بردن این فضا و تبعیض جنسیتی ایجاد شده در جامعه که ریشه در ایدئولوژیک محور و زن ستیز بودن حاکمان جامعه دارد مبارزه و مقاومت نموده اند.

تا همین امروز که نزدیک به چهل سال یا چهار دهه از این ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها می گذرد، هیچکدام از مسئولان حکومت دیکتاتور حاکم بر جغرافیای ایران نام ،دلیل قانع کننده و یا حتی منطقی برای این ارائه نداده اند و گفته هایشان در عرصه عمومی، بیشتر جنبه کلی دارد، یا استناد شده به فضای بد ورزشگاه ها برای حضور زنان، یا این که می‌گویند زنان ممکن است از دیدن مردان ورزشکار به گناه بیفتند یا این که موجب اختلاط زن و مرد بشود و از این قبیل.

با این وجود فعالین ملی آزربایجانی و جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی که به حق بیش از نیمی از بدنه این جنبش را دانشجویان و فارغ التحصیلان زن به خود اختصاص داده اند، این خواسته به حق زنان آزربایجانی را فراموش نکرده و همراه با سایر حقوق پایمال شده ملت تورک آزربایجان جنوبی در پی احقاق حقوق زنان نیز مبارزات خود را ادامه داده است و با مبارزاتی که سرانجامش به رهایی آزربایجان جنوبی از یوغ استعمار خواهد انجامید ،زنان آزربایجانی نیز به مانند هر شهروندی از تمامی حقوق دموکراتیک و انسانی خود برخوردار خواهند بود.

بیشتر بخوانید

سهند معالی ؛ فعال ملی آزربایجانی با اتمام مرخصی به زندان سراب بازگشت!

اؤیرنجى : سهند معالی فعال ملی آزربایجانی ساکن سراب که دوران محکومیت یکساله خود در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *