خانه / آذربایجان / درختان محوطه لشکر ۶۴ سابق اورمیه در حال خشکیدن است / دکتر توحید ملک‌زاده 

درختان محوطه لشکر ۶۴ سابق اورمیه در حال خشکیدن است / دکتر توحید ملک‌زاده 

پس از کودتای اسفند ۱۲۹۹ و باقدرت گرفتن نظامیان به فرماندهی رضاخان به تدریج تشکیل قشون ملی و به‌تبع آن احداث سربازخانه (پادگان) برای استقرار ارتش به‌شدت احساس شد. اورمیه نیز بعد از پشت سر گذاشتن حوادث ناگوار جیلولوق و کوردلوق می‌بایستی از نظر نظامی و امنیتی مورد توجه ویژه قرار گیرد بنابراین اولین بنای سربازخانه شهر اورمیه در خارج دروازه‌های شهر، نزدیک به محله یورتشاه، در باغ مشهور دلگشا ملکی اقبال الدوله در نظر گرفته شد.

به نوشته علی دهقان این سربازخانه در زمان فرماندهی عبدالله خان امیر طهماسبی به‌عنوان فرمانده لشکر آذربایجان و فرمانداری سردار سطوت بهادری و با کلنگ زنی میرزا محمود اصولی از علمای بنام اورمیه و با هزینه و کمک‌های اهالی اورمیه تا سال ۱۳۰۴ ساخته شد و به ارتش تحویل و هدیه داده شد. در سال‌های بعد از طرف ارتش بناهای متعدد دیگر نیز به سربازخانه اورمیه اضافه گردید و ستاد لشکر از سال ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۶ در زمان فرماندهی شاه بختی در میدان ایالت ساخته شد.

در جنگ دوم جهانی محوطه لشکر بمباران شد و در ناامنی‌های ایجادشده در روسلوق و پس از انقلاب این پادگان ازجمله مراکز مهم نظامی و دفاعی غرب آذربایجان بود. در زمان فرماندهی سرهنگ درخشانی در سال ۱۳۲۴ با توجه به احساس کمی جا برای سربازها قسمتی از باغ سیاوش نیز به پادگان اضافه شد.

از اوایل سال‌های ۹۰ طرح انتقال پادگان‌های داخل شهر موضوع روز شده در مرداد ۱۳۹۲ خبر انتقال پادگان به خارج از شهر اورمیه رسانه‌ای شد و یک سال بعد محوطه لشکر به مساحت ۷۰ هکتار در سال ۱۳۹۳ بشماره ۳۱۱۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. براساس تفاهمنامه‌ای که میان میراث فرهنگی استان و لشکر ۶۴ ارومیه منعقد شد با انتقال پادگان لشکر ۶۴، قرار شد این ساختمان به موزه جنگ تبدیل شود ولی این اتفاق هنوز رخ نداده است و این ساختمان تاریخی در مرکز شهر همچنان محل استقرار لشکر ۶۴ ارومیه است.

۵ آبان ۱۳۹۳ خیابان لشکر بازگشایی شد و طرح نهایی تفکیک اراضی لشکر با رویکرد حفاظت از فضای سبز موجود با درختان کهن‌سال و حفاظت از بناهای تاریخی دوره پهلوی مجموعه و اعطای حداکثر کاربری‌های عمومی در مقیاس شهری شامل گردشگری تفریحی (با مساحت تقریبی ۲٫۵ هکتار) ـ ‌باغ‌موزه، پارک و صنایع‌دستی (مساحت تقریبی ۹٫۱ هکتار) ـ پارک و فضای سبز (به مساحت تقریبی ۱۱٫۴ هکتار)، میراث تاریخی – تجاری (به مساحت تقریبی ۲٫۹ هکتار) ـ تجاری خدماتی با حفظ بناهای تاریخی و رعایت ضوابط میراث فرهنگی (به مساحت تقریبی ۸٫۷ هکتار) و تجاری خدماتی (به مساحت تقریبی ۴٫۶ هکتار) به تصویب مراجع استانی رسیده و نهایتاً شورایعالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید، با اینحال بجز خیابان‌کشی در اتصال خیابان امام به سربازان گمنام که اخیراً سپهبد سلیمانی نام‌گرفته، هیچ پیشرفتی در اوضاع این اراضی دیده نمی شود.

با بروز جنجال‌هایی درباره تفکیک غیرقانونی اراضی لشکر و تشکیل کمپینی برای مقابله با تفکیک غیرقانونی اراضی، حضرت پورشهردار اورمیه تاکید کرد: این قول را خدمت دوستان می دهم که سهم شهرداری را برای طراحی بعنوان فضای سبز و یکی از آثار فاخر جهان به مسابقه بگذارم و هرگز اجازه تفکیک را به کسی ندهم. امید است با توجه به تقاضای عموم مردم اورمیه ضمن جلوگیری از خشکیدن درختان این محوطه زیبا، اراضی لشکر ۶۴ به هایدپارکی دیگر تبدیل شود و بر افتخارات تاریخی دارالنشاط اورمیه افزوده شود. گفتنی است: Hyde Park به مساحت ۲۵۳ هکتار از بزرگترین پارکهای شهر لندن و یکی از پارکهای سلطنتی این شهر است.

بیشتر بخوانید

میلّتچی‌لیک، اونون موحافیظه‌کار، لیبرال‌ و رادیکال فورمالاری / فرید ذولفقارلی 

   تاریخاً اینسان‌لار اؤز اجدادلاری‌نین عادت-عنعنه‌لرینه، دوغما تورپاق‌لارینا، قرارلاشدیریلمیش اراضی‌لری و بوردا مؤوجود اولان حاکیمیت‌لرینه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *