سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / درخواست دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز برای ارائه درس زبان تورکی

درخواست دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز برای ارائه درس زبان تورکی

 

اؤیرنجى : دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز با ارائه درخواستی به رئیس دانشگاه، خواهان تدریس دو واحد درس اختیاری زبان تورکی در این دانشگاه شدند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در تبریز ؛ دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ با ارائه درخواستی خواهان تدریس دو واحد درس اختیاری زبان تورکی در این دانشگاه شده بودند، پس از عدم ترتیب اثر مسئولین دانشگاه بار دیگر با نگارش نامه و ارائه‌ی درخواستی خواهان تدریس زبان تورکی در این دانشگاه شدند.

مبارزه برای زبان مادری در ایران دهه‌هاست که توسط فعالین آزربایجانی دنبال می‌شود و تاکنون صدها فعال تورک توسط سیستم قضایی-امنیتی ایران بازداشت ، شکنجه و متحمل حبس گردیده‌اند.

خاطر نشان می سازیم که؛ حدود یک قرن پیش، کوتاه‌ زمانی پس از آغاز دوران مشروطیت، رضاخان زبان فارسی را به‌ زبان رسمی و ملی جغرافیای ایران نام تبدیل کرد. با این اقدام، سایر زبان های موجود در این سرزمین به‌ حاشیه‌ رانده‌ و سرکوب شدند. رضا خان تا جایی که‌ امکان داشت سعی در آسیمیله‌ کردن و از بین بردن زبان و دیگر نمادهای ملی ملل در این جغرافیا از جمله زبان تورکی آزربایجانی ملت تورک آزربایجان جنوبی نمود. با این سیاست همسان سازی، که‌ پس از تغییر رژیم کماکان ادامه‌ پیدا کرد، طبق گزارش اخیر یونسکو و برابر با اطلس زبانهای در خطر، بیش از بیست زبان و گویش رایج در جغرافیای ایران نام  آسیب پذیر یا درمعرض خطر مرگ قرار گرفتند.
با سر کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران با این که قانون اساسی اندکی تغییر یافت و مسئله‌ آموزش زبان مادری در قانون اساسی این کشور گنجانده‌ شد، ولی در اجرای آن تا کنون که‌ ۴۰ سال از عمر این رژیم می گذرد گامی جدی برداشته‌ نشده‌ است . اصل پانزدهم قانون اساسی ایران تحصیل به‌ زبان مادری در کنار زبان فارسی در مدارس را آزاد می داند. همچنین در بند ۹ اصل های ۳، ۱۹ و ۲۰  قانون اساسی به‌ برابری همه‌ شهروندان جغرافیای ایران نام در برابر قانون، نبود تبعض بین آنها و برخورداری از امتیازات و امکانات برابر تاکید می شود، از اینرو حق آموزش به‌ زبان مادری شامل حقوق شهروندی تضمین شده‌ در قانون اساسی میشود. اگر به‌ شرح مذاکرات قانون اساسی مراجعه‌ نماییم در آن آمده‌ که‌  دولت موظف است ؛ هم معلم و هم کتاب برای آموزش زبان های غیر فارسی کشور تهیه‌ و فراهم کند.
لاکن ،علیرغم اشاره‌ قانونی به‌ حق آموزش به‌ زبان مادری، نگاه سیاسی به‌ مقولات‌ حقوقی، علمی و زبان شناسی، که‌ با گسترش و عمیق تر شدن راسیسم فارس محور  در این سرزمین در مسیری معین هدایت شد، ذهنیتی بوجود آورده‌ است که‌ اجازه‌ نمیدهد ملیتهای دیگر در این جغرافیا از همان محدود حقوقی که‌ در قانون اساسی گنجانده‌ شده‌ است بهره‌مند شوند. سیاست رژیم جمهوری اسلامی نیز دنباله‌ رو سیاست حکومت های قبلی و حتی شکننده‌ تر و سرکوب کننده‌ تر از سیاست آنان‌ است. زیرا در عمل بر خلاف قانون اساسی، این حکومت هیچ  حقی برای سایر ملیت ها، اقوام، مذاهب به‌ جز ملت فارس و مذهب شیعه‌  روا نمی بیند و اجازه‌ شکوفایی، پیشرفت و استفاده‌ از  توانایی های طبعیی به‌ این زبان ها و باورها داده‌ نمی شود. تنها در موارد محدودی اجازه‌ پخش رادیو، تلویزیون، مجله، و نشریات‌ محلی  اهدا‌ شده‌ است، آنهم صرفا برای تعقیب اهداف تعیین شده می باشد.

بیشتر بخوانید

جغرافیای زبانی تورکان یکی از بی‌نظیرترین و پهناورترین ها در جهان

تورکان از دیرباز تا کنون دارای تمدنی عظیم بوده‌اند به طوری که امروره پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *