یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / درگیری شدید در کارخانه طلای زرشوران تکاب؛اعتراض به تبعیضات سیستماتیک

درگیری شدید در کارخانه طلای زرشوران تکاب؛اعتراض به تبعیضات سیستماتیک

اؤیرنجى : اعتراض مردم تکاب (تیکان تپه) به سیاست های تبعیض آمیز مسئولان ایران در معدن طلای زره شوران این شهر، با مداخله نیروهای غیربومی اعزامی از تهران، به خشونت کشیده شد.

در روزهای گذشته مسئولان کارخانه طلای زره شوران تیکان تپه، مسئولیت حفاظت از این کارخانه آذربایجان را به شرکت تهرانی «پیام نصر» واگذار کرده اند. با وجود بیکاری گسترده جوانان تیکان تپه، این شرکت حدود ۳۰ نیروی جدید را تحت عنوان «نگهبان» از تهران به تیکان تپه آورده و در این کارخانه استخدام کرده است.

روز شنبه ۲۶ تیرماه زمانیکه کارکنان بومی این معدن و اهالی روستای زره شوران به این تبعیضات سیستماتیک اعتراض کرده اند، نگهبانان تهرانی به سوی مردم تیکان تپه حمله ور شده و این تجمع مسالمت آمیز را به خشونت کشانده اند.

به دنبال آن، درگیری شدیدی در کارخانه رخ داده و اهالی خشمگین تیکان تپه، نگهبانان تهرانی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند و خسارات زیادی به ساختمان مدیریت کارخانه، خوابگاه و خودروهای نیروهای غیربومی اعزامی از تهران وارد کرده اند. در این درگیری شماری از طرفین زخمی شده اند.

به دنبال این حوادث، نگهبانان تهرانی و رئیس فارس زبان این شرکت تهرانی از محل متواری شده اند.

برخی از اهالی روستای زرشوران از شدت فقر و بیکاری، از راه استخراج «زرنیخ» از کوههای معدن زرشوران امرار معاش می کنند اما مسئولان ایران که طبق آمارهای رسمی، سالانه ۱۰۰۰ کیلوگرم شمش طلا از این معدن استخراج کرده و به تهران منتقل می کنند، حتی اجازه برداشت «زرنیخ» به مردم منطقه را هم نمی دهند که یکی از دلایل اصلی اعتراض روستاییان زره شوران نیز این موضوع بوده است.

تیکان تپه با وجود دارا بودن دو معدن بزرگ طلای خاورمیانه (معادن طلای زره شوران و آغ دره) و هشتاد معدن سنگ، به دلیل سیاست های تبعیض آمیز حکومت ایران، به یکی از محروم ترین شهرستان های کشور بدل شده است و از کمترین امکانات زیربنایی نیز به بهره است.

سهامداران و مالکان این معادن، از اهالی استان های فارس نشین مرکز کشورند و با انتقال خام مواد معدنی به مرکز کشور، سود حاصل از این معادن به شهرهای اصفهان، کرمان، یزد و تهران منتقل می شود و این معادن عملا سودی برای اهالی تورک منطقه ندارد.

تنها سهم مردم آذربایجان از این منابع عظیم، نابودی محیط زیست، باغات، چراگاهها و آلودگی سفره های زیرزمینی منطقه است.

بیشتر بخوانید

تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ تبریز؛ شهروز برزگر با تودیع وثیقه آزاد شد

اؤیرنجى: شادی برزگر ، خواهر شهروز برزگر فعال ملی مدنی آزربایجانی ساکن تبریز در صحفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *