پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ ؛ ایران در جایگاه ۱۷۰ قرار گرفت!

در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ ؛ ایران در جایگاه ۱۷۰ قرار گرفت!

اؤیرنجى : در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹، نروژ در بین ۱۸۰ کشور به‌عنوان آزادترین و امن‌ترین کشور برای رسانه‌ها شناخته شد و ایران در جایگاه ۱۷۰، افغانستان ۱۲۱ و عربستان ۱۷۲ قرار گرفتند. جایگاه ایران نسبت به سال گذشته شش رده و افغانستان نیز سه رده تنزل داشت.

از سوی دیگر، طبق این گزارش که سالانه توسط سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر می‌شود، شمار کشورهای امن که در آن‌ها روزنامه‌نگاران بتوانند وظایف‌‌شان را با امنیت و آزادی انجام دهند کاهش یافته است.

طبق این گزارش، نروژ برای سومین سال پی در پی رده نخست خود را حفظ کرده است و فنلاند به رده دوم صعود کرده و جای هلند را که در رده چهارم است گرفته است. سوئد هم در رده سوم قرار دارد.

در بین کشورهای مورد بررسی، اتیوپی با ۴۰ پله صعود بالاترین رشد را داشته است و به رده ۱۱۰ رسیده است و گامبیا با ۳۰ پله صعود به رتبه ۹۲ دست یافته است.

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که در پی بازداشت‌های خودسرانه و محکومیت‌های سنگین برای روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگاران در ایران، این کشور با شش رتبه تنزل در جایگاه ۱۷۰ قرار دارد.در قعر این جدول، ترکمنستان جای کره‌ شمالی در سال گذشته را گرفته است. کره‌ شمالی در رده ۱۷۹ و اتیوپی در رده ۱۷۸ قرار دارد.

تنها ۲۴ درصد از ۱۸۰ کشور در وضعیت خوب (بخش زرد کمرنگ ) و یا کمابیش خوب (بخش زرد) قرار دارند. این درصد در سال گذشته ۲۶ بود. ایالات متحده امریکا که درتازه‌ترین رده بندی در جایگاه ۴۸ قرار دارد به دلیل مواضع دونالد ترامپ، سه رده پس‌رفت داشته است و به بخش نارنجی (وضعیت نیمه دشوار) جدول افتاده است.

طبق گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، در بسیاری از کشورهای تهدید و توهین و حمله جسمانی به « خطرهای این حرفه» افزوده شده است. در هند که در با دو پله سقوط در جایگاه ۱۴۰ قرار دارد، کسانی که از ایدئولوژی ناسیونالیسم هندو انتقاد می کنند در کارزار آزارگری سایبری به عوامل « ضد هندی» معرفی می‌شوند. در سال ۲۰۱۸ در این کشور چهار روزنامه‌نگار کشته شده‌اند.

درمنطقه خاورمیانه یکی از تهدیدها برای روزنامه‌نگاران زندانی کردن آنهاست. طبق گزارش گزارشگران بدون مرز، جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگترین‌های زندان‌های جهان برای فعالان رسانه‌ای است. طبق این گزارش بازداشت روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و شهروند-خبرنگاران که در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کنند در سال ۲۰۱۸ افزایش داشته است. در کشورهای بحرین، مصر، عربستان هم ده‌ها روزنامه‌نگار بدون آنکه محاکمه شده باشند در زندان بسر می‌برند.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از سال ۲۰٠٢ رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها را منتشر می کند. طبق گفته این سازمان مدافع رسانه‌ها، این رده‌بندی که بر مبنای گونه‌ای از رقابت میان کشورها شکل می‌گیرد، ابزاری کاربردی برای دادخواهی‌ست.

بیشتر بخوانید

پخش گسترده پوستر در حمایت از محبوسین سیاسی آزربایجانی توسط فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی 

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *