خانه / مقاله / در قزاقستان چه گذشت و چه چیزی در انتظار اوست؟ /حسن راشدی

در قزاقستان چه گذشت و چه چیزی در انتظار اوست؟ /حسن راشدی

 

گفته می‌شود اکنون اوضاع کشور قزاقستان کنترل‌شده و شرایط عادی به این کشور بازگشته است! اما چه شد که قزاقستان به این حال‌وروز افتاد تا «قاسم جومرت توقایف» رئیس‌جمهور این کشور بجای کنترل اوضاع از طریق سیاست تسامح و تعامل و شنیدن خواسته‌ها و نیازهای مردم خویش و حتی کنترل اوضاع از طریق نیروهای داخلی خود، از تشکیلات «پیمان امنیت جمعی» که در رأس آن روسیه قرار دارد کمک بخواهد؟

آیا قزاقستان نمی‌توانست بجای نیروهای مسلح روسی، ارمنی، بلاروس، تاجیک و … که عضو «پیمان امنیت جمعی» هستند از نیروهای خود کمک بگیرد و اوضاع را آرام کند؟

اگر قزاقستان این‌قدر ضعیف است که حتی برای آرام کردن نارضایتی ساده داخلی خویش باید از روسیه و کشورهای همسو با روسیه کمک بگیرد در صورت پیدا کردن مشکل با یک کشور بیگانه چطور می‌تواند از خود دفاع کند؟

قزاقستان ازنظر اقتصادی کشور ضعیفی نیست و در بین جمهوری‌های جداشده از شوروی سابق بیشترین تولید ناخالص داخلی، درآمد سرانه و نیروهای مسلح مدرن با بودجه سالانه بیش از چهار میلیارد دلار دارد.

اما چرا قزاقستان در ناآرامی‌های اخیر از «پیمان امنیت جمعی» کمک خواست، جای تأمل دارد. قزاقستان در سال‌های اخیر با پیوستن به اتحاد کشورهای ترک‌زبان از گرایش سنّتی خود به روسیه فاصله گرفته بود و با تصمیم «نور سلطان نظربایف» رئیس‌جمهور سابق، در حال تبدیل الفبای خود از «سیریلیک» (روسی) به «لاتین» مثل جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و ازبکستان بود که این گرایش، نمی‌توانست برای روسیه تحمل‌پذیر باشد که اقلیت قابل‌توجهی از ساکنین آن را روس تبارها تشکیل می‌دهند.

پوتین که بازیگر خوب در اشغال قسمتی از سرزمین‌های کشورهای همسایه مستقل شده از شوروی سابق و الحاق آن به روسیه است که گرایش غیر روسی دارند، این دفعه بازی را در زمین قزاقستان به اجرا درآورد تا قزاقستان را از دوری به روسیه بر حذر دارد.

چه کسی می‌داند درخواست کمک رئیس‌جمهور قزاقستان «قاسم جومرت توقایف» از «پیمان امنیت جمعی» برای اعزام نیرو به قزاقستان که در رأس آن روسیه قرار دارد به فشار و خواست «ولادمیر پوتین» نبوده که برای حفظ ظاهر، این درخواست از طرف رئیس‌جمهور قزاقستان انجام گرفت.

پوتین برای به سلطه کشیدن و حاکمیت بر کشورهای مستقل شده از شوروی سابق بازی‌های متفاوتی را به اجرا می‌گذارد که مسئله گرانی بنزین در قزاقستان و اعتراضات اخیر هم می‌تواند یکی از این بازی‌ها باشد.

بیشتر بخوانید

ملل ساکن در جغرافیای ایران در فردای استقلال و یا فدرالیسم توان اداره اقتصادی خود را خواهند داشت یا خیر؟(۱) ؛ اردبیل

زمانى که صحبت از فدرالیسم و یا استقلال ملل ساکن در جغرافیاى ایران به میان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *