سه شنبه - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
خبر فوری
خانه / اخبار / در پی ورود به «پیک ششم» کرونا در ایران، تعداد شهرهای قرمز افزایش یافت

در پی ورود به «پیک ششم» کرونا در ایران، تعداد شهرهای قرمز افزایش یافت

اؤیرنجی: همزمان با اعلام رسمی ورود به «پیک ششم» کرونا در ایران، وزارت بهداشت ایران روز جمعه، ۸ بهمن، از روند رو به افزایش تعدادشهرهای قرمز در کشور خبر داد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، عصر روز پنج‌شنبه، ۷ بهمن ضمن اعلام ورود به «پیک ششم کرونا در پی افزایش موارد بستری وسرپایی» در صفحه توییتر خود از شهروندان خواست که شیوه‌‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و برای تزریق دز سوم واکسن اقدام کنند.

در همین حال وزارت بهداشت روز جمعه، ۸ بهمن اعلام کرد که تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی در نقشه کرونایی کشور رو به افزایشاست.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران، دو روز پس از قرمز شدن شهرستان اردکان در استان یزد در هفته گذشته وضعیت شهرستان‌هایقم، کاشان و فردوس در خراسان جنوبی و ابرکوه، اردکان، خاتم، مهریز در استان یزد در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته‌ است.

در این گزارش همچنین آمده است که شهرستان‌‌های تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و ۳۹ شهرستان دیگر نیز در وضعیت نارنجی قرارگرفته‌اند.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ده نفر به دلیل ابتلا به کرونابستری شده باشند. در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» هم در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستریشده‌اند.

تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در ایران در حالی رو به افزایش است که بسیاری از کارشناسان و مسئولان بهداشتی بارها درباره معیاررنگ‌بندی کرونایی شهرها بر اساس موارد بستری انتقاد کرده‌اند.

از جمله حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد کرونا پیشتر گفته بود که بستری به ازای جمعیت نمی‌تواند ملاک رنگ‌بندی و تعیینوضعیت کرونایی شهرها و برآورد میزان خطر در جامعه باشد و عوامل دیگری مانند میزان رعایت پروتکل‌ها، جابه‌جایی جمعیت، گردشویروس در جامعه، نوع سویه غالب و بسیاری از عوامل دیگر در تعیین رنگ‌بندی شهرها باید در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید

دبیر کارگروه مهاجرت‌های اجباری: ۴۹درصد مردم ایران در معرض خطر ناامنی غذایی قرار دارند

اؤیرنجی: رقیه صمدی، دبیر کارگروه مهاجرت‌های اجباری و پناهجویی رصدخانه مهاجرت ایران دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *