پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / دستورالعمل روند اسلامی‌سازی دانشگاه آزاد به مراکز این دانشگاه ارسال گردید!

دستورالعمل روند اسلامی‌سازی دانشگاه آزاد به مراکز این دانشگاه ارسال گردید!

اؤیرنجى : دانشگاه آزاد اسلامی پسران را از پوشیدن لباس آستین کوتاه منع کرده و از دختران خواسته تا با چادر و یا مانتوی زیر زانو در محیط دانشگاه حاضر شوند.

به گزارش اؤیرنجى ؛ دانشگاه آزاد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای علیه پوشش دانشجویان دختر و پسر تعیین کرده است  و بر اساس دستور‌العمل جدید آراستگی دانشگاه آزاد اسلامی که خبرگزاری حکومتی فارس آن را منتشر کرده است، «پوشش مغایر با شرع مقدس اسلام، مصادیق ترویج فرهنگ غربی، و نمادهای عرفان‌های نوظهور و فرقه‌های انحرافی»، مستحق برخورد و پیگرد نهادهای مسئول فرهنگی و کمیته آراستگی مراکز خواهد بود.

همچنین طبق این آیین‌نامه، چاپ علایم و نوشته‌های زننده و رکیک، تصاویر فکاهی و پوچ، یا شعارهای قومی و نژادی بر پوشش دانشجویان و یا وسایل همراه آنها در محیط دانشگاه ممنوع است.

از جمله موارد «مغایر با شرع مقدس» بر اساس این دستورالعمل جدید عبارتند از آستین کوتاه، شلوار کوتاه، زدگی و پارگی عمدی، رنگ‌های زننده در پوشش افراد، پوشش چسبان و بدن‌نما، خالکوبی بر بخش‌های قابل رویت بدن، زیورآلات، برداشتن ابرو و مش مو برای مردان، و جواهرات صورت و پا برای زنان، و موارد دیگر.

آیین‌نامه‌ پوشش دانشجویان شامل دستورالعمل‌هایی برای پوشش و رفتار در محیط خوابگاه نیز می‌شود. دانشجویان دختر نباید لباس راحتی در محیط عمومی خوابگاه به تن داشته باشند.

در صورتی که دانشجویان در هر یک از موارد ذکر شده در این دستورالعمل دچار تخلف شوند، در چندین گام با آنها برخورد خواهد شد.

دستورالعمل پوشش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از مسئولین می‌خواهد در گام اول به دانشجویان تذکر محترمانه و صریح داده شود. در صورت عدم توجه به تذکر شفاهی در گام دوم دانشجوی خاطی برای مشاوره به معاونت فرهنگی و دانشجویی هدایت می‌شود تا از سوی مشاور فرهنگی راهنمایی شده و از او تعهد کتبی اخذ شود. در گام سوم و در صورت عدم توجه به تعهدات مکتوب شده نشست حضوری یا تماس تلفنی با خانواده دانشجو برقرار خواهد شد. و در گام چهارم دانشجو همراه با کپی تعهدنامه کتبی و کپی کارت دانشجویی به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود.

در مورد اساتید و کارکنان رسیدگی به تخلفات روندی کوتاه‌تر دارد. در گام اول اساتید و کارکنان برحسب گزارشهای رسیده به معاون آموزشی یا تحصیلات تکمیلی و یا گزینش کارکنان ارجاع داده می‌شوند. در صورت تکرار تخلف، این افراد به معاونت فرهنگی و دانشجویی معرفی می‌شوند تا کمیته انضباطی اساتید و هیات رسیدگی به تخلفات اداری واحد به مورد آنها رسیدگی کند.

دستورالعمل پوشش دانشجویان تنها مختص محیط دانشگاه و خوابگاه نمی‌شود بلکه کانالهای خبررسانی، سایت‌های اینترنتی یا فضاهای مجازی آموزشی را نیز شامل می‌شود. همچنین در کنار همه‌ی موارد بالا استفاده نادرست از فضای مجازی نیز از مصادیق رفتار غیرمجاز است که بنا بر این دستورالعمل در دانشگاه آزاد اسلامی تحمل نخواهد شد.

با مرگ علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین هیئت امنای دانشگاه آزاد و رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۱۹ دی ۱۳۹۵، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علی ولایتی، مشاور خود در امور بین‌الملل را به سرپرستی هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد برگزید و ولایتی نیز همفکران خود را به سمت‌های مختلف این دانشگاه منصوب کرد.

او مدیریت فرآیند اسلامی‌سازی شتابان دانشگاه آزاد را به پیروی از توصیه‌های علی خامنه‌ای برای بومی‌سازی و اسلامی‌سازی علوم انسانی عهده دار گردید.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *