خانه / آذربایجان / دستور استاندار بیگانه برای انحلال شهر تورک نشین «نصرت آباد» و تاسیس شهر کردنشین بجای آن در تکاب

دستور استاندار بیگانه برای انحلال شهر تورک نشین «نصرت آباد» و تاسیس شهر کردنشین بجای آن در تکاب

اؤیرنجى : «محمدمهدی شهریاری» استاندار بیگانه و غیربومی آذربایجان غربی در راستای همکاری با جریانات افراطی کردی، دستور انحلال شهر تورک نشین «نصرت آباد» و تاسیس یک شهر کردنشین بجای آن در شهرستان تکاب را صادر کرد.

زیرساخت های لازم برای تبدیل روستای نصرت آباد (مرکز بخش تخت سلیمان) به شهر، از سالها قبل آماده شده و دستور لازم برای این تبدیل وضعیت، توسط وزارت کشور ابلاغ شده اما جریانات افراطی کردی با حمایت استاندار بیگانه قصد دارند با فتنه انگیزی مانع تحقق این امر شوند.

درخواست تاسیس شهر کردنشین با مرکزیت «احمدآباد سفلی» در شهرستان تیکان تپه (تکاب) با تحریک جریانات افراطی کردی شکل گرفته است و «اسلام راعی» امام جمعه احمد آباد، دهیاران این روستا، «همایون هاشمی» نماینده خائن تکاب و استاندار کردزبان و غیربومی آزربایجان غربی مامور اجرای آن شده اند.

دهیاران روستای احمدآباد طی نامه ای به همایون هاشمی نوشته اند که شهر تورک نشین «نصرت آباد» را از وضعیت شهر بودن خارج کنند و به جای آن روستای کردنشین «احمدآباد» را به عنوان شهر انتخاب کنند و نصرت آباد را نیز زیرمجموعه این روستای کردنشین قرار دهند.

در این نامه دهیاران با ارائه آمارهای جمعیتی غلط و خلط مبحث، ادعا کرده اند که شهر تورک نشین «نصرت آباد» پیشرفتی نخواهد داشت و باید از وضعیت شهر بودن خارج شود.

این نامه توسط نماینده خائن تکاب به استاندار بیگانه آزربایجان غربی ارسال شده و شهریاری به معاونش نوشته «با توجه به دارا بودن شرایط جمعیتی و موضوعات قومی در جهت تبدیل روستای احمدآباد سفلی به شهر، اقدام لازم را در اسرع وقت مبذول گردد.»

روستای احمد آباد توسط خوانین تورک منطقه تکاب افشار بنا نهاده شده و در اصل یک روستای تورک نشین بوده اما با مهاجرت کردها از شهرهای دیواندره و سقز به این منطقه، رفته رفته جمعیت کردها در آن افزایش یافت.

پس از وقوع انقلاب در ایران، گروههای تروریستی کومله و دموکرات، با ایجاد وحشت و ناامنی تورک ها را از این روستا بیرون کردند.

هم اکنون تنها یک خانواده تورک در این روستا ساکن مانده و حسینه شیعیان تورک که در وسط این روستا غریب مانده، سند محکمی از قدمت حضور تورک ها در این روستا و سیاست های حکومت ایران جهت تغییر ترکیب جمعیتی غرب آزربایجان به نفع کردها است.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *