سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / دستگیری گسترده فعالین ملی عرب اهوازی در آستانه عید فطر ۹۷

دستگیری گسترده فعالین ملی عرب اهوازی در آستانه عید فطر ۹۷

اؤیرنجى  : نیروهای امنیتی ایران موج جدیدی از دستگیری‌هاى فعالین ملی ملت عرب در اهواز را آغاز کرده و پیش از راهپیمایی‌های عید فطر تعدادی از فعالان ملی عرب را دستگیر کردند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از سازمان حقوق بشر اهواز، نیروهای امنیتی ده‌ها تن از شهروندان عرب در نقاط مختلف شهر را دستگیر کردند.

این دستگیری‌ها که با هدف ممانعت از برگزاری راهپیمایی‌های روز عید فطر صورت گرفت، از منطقه «حی الدائره» آغاز شده و در حال سرایت به دیگر مناطق است.

فعالان و شهروندان عرب هر ساله در روز عید فطر راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار کرده و با سردادن شعارهای ضد نژادپرستانه ، بر هویت عربی خود و منطقه تاکید و مطالبات خود را به شکل مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنند.

براساس گزارش‌های رسیده به اؤیرنجى به نقل از سازمان حقوق بشر اهواز ، تا کنون افراد زیر در منطقه حی الدائره توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند:
١-سید مهدى موسوى ۲۷ ساله
٢-على سوارى ۳۱ ساله
٣-حسین سوارى ۲۸ ساله
۴-کاظم زابى ۲۵ ساله
۵-على هلیچى ۲۵ ساله
۶-خالد سوارى ۳۸ ساله
٧-طارق زابى
٨-احمد چلداوى
٩-فاضل سوارى
١٠- سید حمد موسوى
علاوه بر دستگیرشدگان منطقه حی الدائره، افراد زیر نیز در منطقه ملاشیه دستگیر شده‌اند:
احمد سیلاوی ٢۵ ساله
حسین مسعودی ٣٠ ساله
حمزه بدوی ٢۴ ساله
عباس بدوی٢٣ ساله
میثم بدوی٢۶ ساله
عدنان سیلاوی ٢۴ ساله
عبدالرحمن خسرجی٣٣ ساله

این دستگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که نیروهای پلیس شامگاه سه‌شنبه در خیابان فرحانی منطقه حی الدائره عرض اندام کرده و سرتیپ حیدر عباس‌زاده، فرمانده پلیس خوزستان و سرهنگ خلیفه کعبی فرمانده نیروهای پیشگیری با همراهی نیروهای ویژه در این منطقه حضور یافتند.

اطلاعی از هویت بقیه دستگیرشدگان در حال حاضر وجود ندارد، اما منابع میدانی گزارش کردند که این افراد بدون احکام قضایی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

علیرغم اینکه هر ساله نیروهای امنیتی ایران ده‌ها شهروند و فعال عرب را پیش از عید فطر دستگیر می‌کنند، مردم عرب دستگاه سرکوب حکومت شوونیستی ایران را به چالش کشیده و با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز گسترده، به سیاست‌های نژادپرستانه رژیم حاکم که برای محو هویت، فرهنگ و وجود ملت عرب اهواز می‌کوشد، اعتراض می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید

استخر فرح ؛ محلی که سران حرف گوش نکن را راهی گور می کند

اؤیرنجى: در تجمع اعتراضی به تاریخ (پنج‌شنبه ۲۵ مرداد) در مدرسه فیضیه قم که شرکت‌کنندگان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *