خانه / آذربایجان / دشمنی آشکار جمهوری اسلامی ایران با محیط زیست آزربایجان

دشمنی آشکار جمهوری اسلامی ایران با محیط زیست آزربایجان

امروزه یکی از مهمترین دغدغه‌های جامعه جهانی مشکلات اقلیمی و زیست محیطی می‌باشد که در این راستا هزینه‌های زیادی متوجه دولت‌ها و سازمان‌های حفاظت از محیط زیست می‌گردد.

روند صعودی تخریب زیست بوم و بروز بحران‌ های زیست محیطی باعث شده است تا کشور‌ها به طور جدی به چاره‌جویی در این زمینه بپردازند.

در این میان ایران هم جزو کشورهایی است که با تهدیدهای گوناگونی علیه محیط زیست روبرو شده و بحران آب یکی از مهمترین این تهدیدهاست.

در سا‌ل‌های اخیر بی‌کفایتی حکومت ایران در مدیریت منابع آبی باعث شده بحران آب به عنوان یک چالش جدی پیش روی جامعه قرار گیرد و به خشک شدن رودخانه‌ها و ‌دریاچه‌ها، فرونشست خاک، تغییرات اکوسیستمی و مهاجرت‌های اجباری منجر گردد.

اما ملل غیر فارس در این مورد هم مانند سایر زمینه‌ها سهم بیشتری از تبعیض و ناعدالتی برده‌اند. خشکاندن دریاچه‌ها، آلوده کردن عمدی رودخانه‌ها و قطع درختان نمونه‌ای از دشمنی جمهوری اسلامی ایران با اتنیک‌های غیر فارس علی‌الخصوص تورک‌های آزربایجانی می‌باشد.

غارت معادن ارزشمند آزربایجان توسط حکومت نتیجه‌ای جز آلودگی محیطی برای این منطقه نداشته است. این موضوع نه تنها باعث ایجاد رونق اقتصادی در منطقه نشده بلکه موجب تخریب محیط زیست و افزایش فقر و بیکاری شده است. معدن مس سونگون و معدن طلای آدینه زنوز از نمونه های بارز آن است.

در اصل ۴۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آورده‌ شده: در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان استان‌ها و مناطق مختلف کشور، باید تبعیض در کار نباشد، به طوری که هر منطقه فراخور نیازها و استعداد رشد خود، سرمایه و امکانات لازم را در دسترس داشته باشد.

نمونه‌ای دیگر از این غارت‌ها بریده شدن و به تاراج رفتن درختان جنگل‌های قاراداغ(ارسباران) توسط حکومت می‌باشد که خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به محیط زیست و مردم آن اقلیم وارد آورده است.

دیگر مسئله فاجعه بار زیستی، خشک شدن دریاچه اورمیه است. پایین رفتن هر روزه سطح آب این دریاچه بر اثر عوامل انسانی باعث تضعیف کشاورزی و دامداری منطقه، تضعیف گردشگری، نابودی زنجیره حیات، مرگ و میر پرندگان، پراکنده شدن نمک در مناطق اطراف و در نتیجه، به خطر افتادن جان میلیون‌ها انسان شده است. بنا به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در یک سال گذشته شاهد کاهش شدید سطح تراز دریاچه اورمیه بوده‌ایم، که خطر تولید ریزگردهای نمکی را در منطقه به شدت افزایش داده است. این در حالی است که دولت ابراهیم رییسی نه راهکاری برای ادامه حیات دریاچه داده و نه بودجه خاصی برای احیای آن در نظر گرفته است.

اینها از نمونه‌های فجایعی هستند که مستقیم و غیر مستقیم توسط حکومت ایران در طی سالها بر سر محیط زیست آزربایجان آمده اند.

حال ما به عنوان مردم آزربایجان، مسئولیت داریم که هرچه در توانمان هست برای مبارزه با این تخریبات بکار گیریم و در مقابل ظلم و ستم سیستماتیک جمهوری اسلامی ایران علیه مردم و محیط زیست آزربایجان به پا خیزیم.
آیدین میابی

بیشتر بخوانید

نمایش وضعیت دریاچه اورمیه بر روی دیوارهای قوشاچای؛ اورمو گؤلۆ سوسوزدو، میللت اوْیانماسا اودوزدو

اؤیرنجی : فعالین ملی آزربایجانی با تداوم نصب پوسترهای حمایتی از دریاچه اورمیه در محلات شهر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *