خانه / آذربایجان / دومین تولد اکبر نعیمی فعال حقوق بشر آزربایجانی در زندان اوین

دومین تولد اکبر نعیمی فعال حقوق بشر آزربایجانی در زندان اوین

 

اؤیرنجی : امروز ۷ شهرویور ۱۴۰۱ سالروز دومین تولد بدون مرخصی اکبر نعیمی فعال حرکت ملی و حقوق بشر آزربایجانی محبوس در سالن۳ بند ۴ زندان زندان اوین (تهران) است .

این فعال حقوق بشر آزربایجانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ در شهر تبریز بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان اوین (تهران) منتقل شده بود.

به گزارش “صفحه اطلاع رسانی عباس لسانی”، شعبه ۹ دیوان عالی کشور پس از بررسی درخواست اعاده دادرسی آقای نعیمی با وکالت سیدمحمدرضا فقیهی و زهرا مینویی، حکم ۹سال حبس صادره علیه این فعال ملی آذربایجان را از بابت اتهام های “عضویت در گروه غیرقانونی” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” را نقض و پرونده را جهت رسیدگی مجدد در شعبه هم عرض دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به محاکم تجدید نظر ارسال کرده بود.

آگاهان روند پرونده آقای نعیمی بارها تاکید کرده بودند که در دادگاه بدوی و تجدیدنظر تنها با اتکا به گزارش و گردش‌کار تنظیمی مأمورین اداره اطلاعات و وحدت اظهارات مطلعین و بدون توجه به دفاعیات ایشان و وکلای پرونده حکم محکومیت صادر شده بود.

مهندس نعیمی در دوره دانشجویی، عضو شورای مرکزی کانون غیر دولتی «اورین» و بعد از فارغ التحصیلی نیز از اعضای هیأت موسس و عضو شورای مرکزی کانون «گونه باخان» بوده که با حضور فعال در جلسات نقد فیلم، کتاب، برگزاری کلاس های تورکی آذربایجانی،تشکیل فستیوال گونه باخان، همایش کوه اورین،دیدار با نمایندگان مختلف مجلس در راستای بست گفتمان آذربایجان محوری توأم با آگاه سازی آنان از معضلات متعدد اجتماعی، سیاسی و…همت می گمارد. لیکن، با تنگ نظری های عوامل حکومتی، هر دو سمن (سازمان مردم نهاد-NGO) لغو امتیاز و پلمپ می گردد.

آقای نعیمی جزء فعالین پیشرو در رابطه با فراکسیون نمایندگان تورک مجلس بود. همچنین یاد شده از مشارکت کنندگان و یکی از سخنرانان مراسم روز جهانی زبان مادری در شهرستان بهارستان به تاریخ دوم اسفند ماه ۹۲ در تهران بود. که این موضوع در دادنامه صادره بر علیه وی نیز بعنوان عناوین اتهامی قید گردیده است.

آقای نعیمی به عنوان اکتیویست مدنی، همکاری تنگاتنگ با مؤسسات و نشریات مختلف دانشجویی داشته و در حوزه حقوق بشری نیز با جستاری در صفحه توییتری اش می توان به وضوح از دیدگاه و فعالیت های وی در آن حوزه آشنا شد.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *