جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / دومین روز توزیع کتابهای آموزش تورکی در اورمیه؛”درهای مدارس را برای تحصیل زبان ملت آزربایجان باز کنید”

دومین روز توزیع کتابهای آموزش تورکی در اورمیه؛”درهای مدارس را برای تحصیل زبان ملت آزربایجان باز کنید”

اؤیرنجى : فعالین ملی مدنی آزربایجانی امروز  ۳ اسفند ۱۳۹۹  به مناسبت روز جهانی زبانی مادری و در اعتراض به آپارتاید زبانی حاکم و عدم امکان تحصیل به زبان مادری ملت آزربایجان در دومین روز بار دیگر اقدام به توزیع گسترده کتاب های آموزشی زبان تورکی در سطح شهر اورمیه کرده اند.

هر سال همزمان با روز جهانی زبان مادری فعالین اورمیه و سایر شهرهای ترک نشین با توزیع کتاب،پخش تراکت های تبریک،توزیع شکلات ،دیوارنویسی و گرافیتی و اطلاع رسانی در صفحات مجازی لزوم تدریس به زبان‌مادری را یادآور شده، خواستار اجرای اصول و مواد کنوانسیون ها و میثاق نامه های بین المللی حقوق زبانی توسط دولت ایران می گردند.

روز ۲۱ فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است تا به اهمیت موضوع و لزوم تدریس به زبان مادری تاکید گردیده و دولت ها را متعهد به اجرای این اصل بدیهی انسانی نماید.

در ایران شهروندان تورک از بسیاری از حقوق اولیه خود مانند «حق آموزش به زبان مادری»، «حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان تورکی »، «حق داشتن روزنامه تورکی سراسری» محروم اند.

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *