خانه / آذربایجان / دومین سالروز تولد علیرضا فرشی در زندان تهران بزرگ

دومین سالروز تولد علیرضا فرشی در زندان تهران بزرگ

اؤیرنجی: امروز ۲۵ مهرماه ۱۴۰۰ سالروز تولد علیرضا فعال ملی مدنی آذربایجانی و زندانی سیاسی است.

علیرضا فرشی ، متولد مرند ، فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر ( گرایش برنامه‌نویسی) از دانشگاههای تهران و صنعتی شریف ، عضو بنیاد ملی نخبگان ، استاد اخراجی دانشگاه بین‌المللی جلفا و فرزند فرمانده شهید جنگ است که به جهت مطالبه‌گری حقوق زبانی تورکها در ایران و تاسیس کتابخانه‌های تورکی در روستاهای آذربایجان دستگیر ، شکنجه و متحمل حبس طولانی مدت شده است.

آقای فرشی که هم اکنون در حال گذران دو سال حبس تعزیری خود در زندان تهران بزرگ از بابت شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری به سال ۱۳۹۲ است. و در حکم جدید خویش ۵۰ ماه حبس تعزیری ( ۳ سال و ۶ ماه از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و ۸ ماه حبس تعزیری از بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی)، با بندهای تکمیلیِ ممنوعیت ۲ ساله از عضویت در دستجات و گروههای سیاسی و ۲ ماه کار اجباری در سازمان بازیافت زباله‌های تهران احکامی هستند که ۱۱ فروردین امسال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری در یک دادگاه پنج دقیقه‌ای علیه آقای فرشی صادر کرده بود.

سازمان عفو بین الملل که بیش از ۶ دهه فعالیت در زمینه روشنگری و پژوهش در زمینه حقوق بشر در سطح جهان را دارد در گزارش اخیر خود که روز ۲۸ تیر۱۴۰۰ منتشر شده بود از مقامات قضایی ایران از جمله محسنی اژه ای رئیس این قوه خواسته بود علیرضا فرشی را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.

چندی پیش نیز بیش از ۱۸ سازمان حقوق بشری از جمله انجمن حقوق بشر مردم آذربایجان در ایران (آهراز) خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال مدنی تورک شدند که جمعیت حقوق بشر ارک نیز با انتشار اعلامیه ای حمایت خویش را از بیانیه اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *