پنج شنبه - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / دومین همایش بین‌المللی تورکان آزربایجان جنوبی در شهر ازمیر ترکیه برگزار گردید

دومین همایش بین‌المللی تورکان آزربایجان جنوبی در شهر ازمیر ترکیه برگزار گردید

اؤیرنجی : دومین «همایش بین‌المللی تورکان آزربایجان جنوبی» به مناسبت روز همبستگی آزربایجانیهای جهان روز شنبه ۲۴ دسامبر در شهر ازمیر ترکیه برگزار گردید که اجرای این نشست ۹ ساعته را دو تن از فعالین ملی و اصحاب رسانه آزربایجان جنوبی آقای آذریار دانشور و خانم افسانه سایین قالا بر عهده داشتند.

به گزارش اؤیرنجی ؛ در دومین همایش بین‌المللی تورکان آزربایجان جنوبی که روز شنبه ۲۴ دسامبر در شهر ازمیر ترکیه با حضور تقریبی ۱۲۰ نفری فعالین آزربایجانی برگزار گردید موضوعات مهم و روز آزربایجان جنوبی اعم از قیام اخیر و راهکارهای ممکن برای برپایی جمهوری تورک آزربایجان جنوبی مورد صحبت و مباحثه قرار گرفت.

در این همایش که طی ۴ نشست و ۱۰ ساعت به طول انجامید دبیر کل و اعضای کمیته مرکزی اکثر تشکیلاتهای فعال آزربایجان جنوبی و دیگر فعالین ملی آزربایجانی حضور داشته و به ایراد سخنرانی و ارائه راهکارهای ممکن برای پیگیری حقوق پایمال شده ملت تورک آزربایجان جنوبی پرداختند.

نمایندگان برخی احزاب سیاسی آزربایجان شمالی و سازمان‌های مردم نهاد ترکیه نیز در این همایش به صورت حضوری و آنلاین حاضر گردیده و اتحاد خود را با حرکت ملی آزربایجان جنوبی اعلام نمودند.

در میان سخنرانی شرکت کنندگان نیز «مستند دریاچه اورمیه» از تولیدات گروه «باراما پروداکشن» به اکران درآمده و مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

اکران قسمت هایی از مستند دمیر مضراب، مرحبا ترکیه و دیگر تولیدات تصویری «باراما پروداکشن» نیز حال و هوایی دیگر به این مراسم بخشیده بود.

حضور قابل توجه فعالین زن آزربایجان جنوبی، ایراد سخنرانی زنان حرکت ملی آزربایجان جنوبی و اعلام موجودیت «جبهه بیداری زنان آزربایجان جنوبی» در این نشست نیز که با حمایت اکثر شرکت کنندگان در این همایش روبرو گردید از رخدادهای مهم این نشست بود.

آقای جمال محمدخان‌اوغلو از بانیان این همایش نیز با اشاره به اهداف برگزاری این نشست که در راستای حمایت از مبارزات بر حق ملت تورک آزربایجان جنوبی و انعکاس صدای برحق ملتمان در جهان تورک و بین آزادیخواهان دنیا برگزار گردیده از تنظیم چهار مراجعت نامه برای تقدیم به رؤسای جمهور آزربایجان و ترکیه ، سازمان دولت های تورک و سازمان ملل خبر داد.

در آخر مراسم نیز آقای جاوید آیدین رئیس جامعه آزربایجانی های ساکن اسکیشهیر ترکیه و از اعضای کمیته برگزاری این همایش با تشکر از شرکت کنندگان در این همایش از جدیت برگذارکنندگان این نشست برای انعکاس خواست های ملی آزربایجان جنوبی در مراجعت نامه های تقدیمی به جناب الهام علی اف رئیس جمهور آزربایجان ، جناب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ، سازمان دولت های تورک و سازمان ملل خبر داد و افزود که مراجعت نامه ها و پیگیری این موضوع آشکارا به افکار عمومی آزربایجان اطلاع رسانی خواهد گردید.

بیشتر بخوانید

شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر رسید

اؤیرنجی: رئیس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد شمار جان‌باختگان زلزله قهرمان‌ماراش به ۲۹۲۱ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *