خانه / آذربایجان / دو هزار کارگر مجتمع مس سونگون در اعتراض به اخراج نمایندگان کارگری اعتصاب کردند

دو هزار کارگر مجتمع مس سونگون در اعتراض به اخراج نمایندگان کارگری اعتصاب کردند

اؤیرنجی: دو هزار کارگر مجتمع مس سونگون ورزقان در استان آذربایجان شرقی اعتصاب کردند. آن‌ها خواستار بازگشت به کار کارگران اخراجی هستند.

مدیران بزرگترین معدن مس جغرافیای ایران با ذخیره ای بالغ بر یک میلیارد تن به ارزش تقریبی ۳۲۰ میلیارد دلار در آخرین روز آبان ۶۰ نفر از کارگران را اخراج کردند.

به ۶۰ کارگری که برپایه گزارش اتحادیه آزاد کارگران از «فعالان کارگری و نمایندگان کارگران» بودند صبح یک‌شنبه ۳۰ آبان اجازه داده نشد به محل کار وارد شوند.

به نوشته اتحادیه آزاد کارگران به این کارگران گفته شده قراردادشان به پایان رسیده است.

ممانعت از ورود این کارگران با واکنش گسترده همکارانشان روبه‌رو شد: دو هزار کارگر از شامگاه یک‌شنبه دست از کار کشیدند و استخراج را به‌طور کلی متوقف کردند.

اغلب کارگران مجتمع مس سونگون در استان آذربایجان شرقی به واسطه پیمانکاران با قرارداد موقت مشغول به کارند.

آن‌ها مهرماه امسال نیز در اعتراض به ناامنی شغلی، دستمزد اندک، تبعیض در دستمزد کارگران رسمی و قراردادی و اجرای نادرست طرح طبقه‌بندی مشاغل به مدت سه روز اعتصاب کردند.

در آن زمان مدیرعامل شرکت ملی مس ایران به‌عنوان مالک این مجتمع در گفت‌و‌گو با نمایندگان کارگران قول داد قراردادهای آن‌ها را اصلاح و به خواسته‌هایشان رسیدگی کند.

شش هفته پس از پایان اعتصاب سه روزه کارگران اما نه تنها به خواسته‌های آن‌ها پاسخی داده نشده بلکه نمایندگان کارگران از کار اخراج شده‌اند.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *