خبر فوری
خانه / مصاحبه / دکتر حقی اویغور ؛ تنش میان ایران و آمریکا به سمت درگیری نظامی پیش خواهد رفت

دکتر حقی اویغور ؛ تنش میان ایران و آمریکا به سمت درگیری نظامی پیش خواهد رفت

اؤیرنجى: معاون مرکز مطالعات ایرانی آنکارا اعلام کرد در صورتی که ایران یا آمریکا از خواسته های خود عقب نشینی نکند، تنش میان دو کشور به سمت درگیری نظامی پیش خواهد رفت.

به گزارش اؤیرنجى دکتر حقی اویغور، معاون مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آناتولی با بیان اینکه با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران شکننده تر شده است، اظهار داشت: در صورتی که یکی از طرفین از خواسته های خود عقب نشینی نکند، تنش میان ایران و آمریکا به سمت درگیری نظامی پیش خواهد رفت.

هفته گذشته چند مهاجر ایرانی در آدانای ترکیه دستگیر و با طرح اینکه در صورت استرداد به ایران با مجازات سنگینی روبرو خواهند شد، تقاضای پناهندگی کردند. این موضوع باعث طرح دوباره مسئله حقوق بشر در ایران، تحریم هایی اعمالی علیه این کشور و درگیری احتمالی میان آمریکا و ایران و تاثیر آن بر ترکیه در رسانه ها شد.

دکتر اویغور با بیان اینکه اخبار مربوط به مهاجران ایرانی با مبالغه همراه بوده است، گفت:

شاید مهاجران ایرانی نمی‌خواهند به کشور خود بازگردند و شاید به دلیل تحت تعقیب بودن به خاطر یک جرم مشخص به ترکیه آمده اند. از جزئیات ماجرا خبر نداریم. چراکه دست کسی در ایران به صرف اینکه موهای سرش را رنگ کرده، بریده نمی شود و کسی نیز به دلیل اینکه خالکوبی انجام داده، اعدام نمی‌شود. 

حتی در این اواخر عکس های فوتبالیست ها یا خوانندگان پاپ ایرانی به همراه رهبران و سیاستمداران این کشور در رسانه ها منتشر می‌شود. به نظر من ایران نسبت به قبل فشار کمتری به مردم وارد می‌کند.

البته اگر چه در مورد حقوق بشر بهبود نسبی مشاهده می‌شود، اما هنوز هم حجاب در این کشور اجباری است. اما دخالت در نوع پوشش مردم هر روز کم رنگتر می شود. به ویژه می‌توان گفت که مداخله دولت در نوع پوشش مردم در شهرهای بزرگی چون تهران خیلی کمتر شده است.

رسانه ای شدن چنین اخبار منفی در مورد ایران علی رغم چنین روند رو به بهبودی که در این کشور شاهد هستیم، این پرسش را مطرح می‌کند که آیا یک عملیات روانی و رسانه ای علیه ایران در جریان است؟

رویکرد مثبتی که در رسانه های غربی در مور ایران در دوره باراک اوباما حاکم شده بود با روی کار آمدن ترامپ معکوس شد. در دوره اوباما، وضعیت حقوق بشر در ایران خیلی مطرح نمی شد.

اما با تغییر سیاست کلی آمریکا در مورد ایران در دوره ترامپ، جهات منفی ایران نیز بیشتر بعد خبری به خود گرفته است. طبیعتا در دوره پیش رو اخبار منفی در مورد حقوق بشر و دیگر موضوعات در ایران را بیشتر شاهد خواهیم بود. من تغییر رویکرد رسانه های جهانی در مورد ایران را مربوط به تغییر سیاست آمریکا می دانم. چرا که در دوره پیشرو فشارها علیه ایران افزایش خواهد یافت.

در این دوره برای فشار بر ایران عملیات روانی بیشتری اعمال خواهد شد. چرا که یکی از بزرگترین نقاط ضعف ایران هم وضعیت حقوق بشر در این کشور است. از پوشش مردم گرفته تا ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها، محدودیت های بسیاری وجود دارد. اینها پیش از این خیلی مطرح نمی شدند. اما این اواخر در مورد اینها اخبار زیادی در رسانه های جهانی منتشر می شود.

از سوی دیگر فشارهای اقتصادی بر ایران نیز افزایش خواهد یافت. مردم هم اکنون نیز با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند. با افزایش فشارهای بین المللی مردم عادی تحت تاثیر این فشارها قرار گرفتند.

طی هفته های گذشته بسیاری از رانندگان کامیون در ایران اعتصاب کردند. در برخی از شهرها رانندگان تاکسی نیز در اعتصاب ها شرکت کردند. طی ماه های اخیر اصناف و بازاریان نیز اعتراضات زیادی داشته اند. با افزایش فشارها و مشکلات اقتصادی باید شاهد افزایش چشمگیر چنین اعتراضاتی نیز باشیم.

اثرات روانی تحریم های آمریکا که از ششم آگوست شروع خواهد شد از هم اکنون خود را نشان داده است. پیش بینی می شود با افزایش تاثیر چنین مشکلاتی بر زندگی مردم، اعتراضات نیز افزایش یابد. ترامپ نیز به دنبال چنین چیزی است. از یک سو اعلام می کند که تحریم ها مردم ایران را هدف نگرفته اند و از سویی نیز مردم ایران را به اعتراض به خیابان دعوت می کند.

این مشکلات باعث مهاجرت و فرار بسیاری از ایرانی ها به خارج و مخصوصا ترکیه شده است. همه اینها نیز افراد فقیر و بی پول نیستند و بسیاری از افرادی که دارای وضعیت اقتصادی خوبی هستند نیز به ترکیه می آیند. به دنبال خرید خانه، سرمایه گذاری و یافتن کار و زندگی در اینجا هستند. چرا که بسیاری از ایرانی ها انتظار بهبود وضعیت اقتصادی در کشور خود را ندارند و برعکس آن پیش بینی می کنند که وضعیت اقتصادی بدتر نیز شود. ایرانی هایی که وضعیت اقتصادی ضعیفی دارند نیز از راه های قاچاق می آیند و این اواخر افزایش بسیار زیادی داشته اند.

بیشتر بخوانید

عاریف حاجیلی ، دبیر حزب مساوات ؛ خواستار آزادی بی قید و شرط عباس لسانی هستیم

  اؤیرنجى : حزب مساوات جمهوری آزربایجان که توسط رهبر کبیر تورک های آزربایجان “محمد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *