چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / دیوار نویسی گسترده در سطح شهر تبریز در حمایت از یاشار پیری

دیوار نویسی گسترده در سطح شهر تبریز در حمایت از یاشار پیری

اؤیرنجى : بنا به اخبار رسیده از تبریز، امروز به مورخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۹ دیوارهای شهر تبریز به صورت گسترده در حمایت از فعال ملی آزربایجان جنوبی جناب آقای یاشار پیری با شعار ” من دیلیم ایله یاشارام” مزین گردید.

یاشار پیری از فعالین ملی آزربایجان جنوبی و فارغ التحصیل رشته حقوق میباشد که متاسفانه این روزها در اثر شکنجه شدید نیروهای لباس شخصی در حین دستگیری در حوزه ناحیه بسیج تبریز در بخش کلیوی بیمارستان امام رضا تبریز بستری شده است. همچنین نزدیکان یاشار پیری از دیالیز شدن خون وی خبر میدهند. گزارشات حاکی از آن است که یاشار پیری خون استفراغ میکند.

شایان ذکر است که این فعال ملی آزربایجان جنوبی در بامداد ۳ اسفند ماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی به طرز وحشیانه در تبریز دستگیر شده و به ناحیه حوزه بسیج تبریز منتقل میشود. نیروهای امنیتی حین دستگیری این فعال ملی مدنی آزربایجانی را به طرز وحشیانه به شدت شکنجه کرده و گاز فلفل را مستقیما به دهان وی میزنند که این عمل نیروهای امنیتی باعث درگیر شدن ریه های وی میشود.

همچنین گزارشات حاکی از آن است که از شدت صدمات وارده بر بدن این فعال آزربایجانی، کلیه وی به شدت دچار آسیب شده و باعث لخته شدن خونش شده است.

این فعال ملی آزربایجان جنوبی پیش از این و در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۰ در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که با هدف اعتراض به خشکاندن دریاچه اورمیه در تبریز برگزار شده بود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان پس از ۲۰ روز  به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود و با آغاز روند دادرسی طی حکمی توسط دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۳ ماه حبس تعلیقی به مدت ۳ سال و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

بار دیگر یاشار پیری به همراه برادر خود روزبه پیری به مورخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ بدون نشان دادن هیچ حکم بازداشتی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند و پس از تحمل ۳ ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه به قید وثیقه آزاد شدند.

یاشار پیری قبل از وقوع این اتفاق، سابقه و یا پیش زمینه هیچ بیماری نداشته و متاسفانه پزشکان معالج وی از توضیحات لازم در تشخیص و وضعیت فعلی او طفره می‌روند.

لازم به ذکر است، یاشار پیری بامداد ۳ اسفند ماه ۱۳۹۹ در آستانه «روز جهانی زبان مادری» دستگیر میشود. این فعال آزربایجانی پس از ۳ روز بازداشت، با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز به طور موقت آزاد شده است.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *