خانه / اخبار / رئیس دانشگاه تبریز به مطالبه عمومی بودن آموزش “زبان و ادبیات تورکی ” اقرار نمود

رئیس دانشگاه تبریز به مطالبه عمومی بودن آموزش “زبان و ادبیات تورکی ” اقرار نمود

اؤیرنجى :رئیس دانشگاه تبریز آموزش زبان تورکی آزربایجانی را مطالعه عموم مردم آزربایجان دانست و از راه اندازی رشته ” زبان و ادبیات تورکی ” در این دانشگاه با تاخیری چهار ماهه خبر داد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس؛ «میررضا مجیدی» دیشب سه شنبه ۱۶ بهمن‎‌ماه ۹۷، در گفت‌وگو با خبرنگاران در رابطه با رشته زبان و ادبیات تورکی در دانشگاه تبریز گفت: «این مطالبه مردم آزربایجان بود در حالی که  قرار بود بعد از انقلاب ایجاد شود ولی در سه دوره پیش(سه سال پیش) دفتر استراتژیک ریاست جمهور قبول کرده و این رشته ایجاد شد.»

به گفته مجیدی هم اکنون ۹۰ دانشجو در رشته زبان و ادبیات تورکی در دانشگاه تبریز مشغول تحصیل هستند.

با اینکه طبق اصل ١۵ قانون اساسی ایران، «تدریس زبان های قومی در مدارس در کنار زبان فارسی» آزاد می باشد اما مسئولان ایران به بهانه های واهی، چهل دهه است مانع اجرایی شدن این اصل شده اند.

مبارزه برای زبان مادری در ایران دهه‌هاست که توسط فعالین آزربایجانی دنبال می‌شود و تاکنون صدها فعال تورک توسط سیستم قضایی-امنیتی ایران بازداشت ، شکنجه و متحمل حبس گردیده‌اند.

خاطر نشان می سازیم که؛ حدود یک قرن پیش، کوتاه‌ زمانی پس از آغاز دوران مشروطیت، رضاخان زبان فارسی را به‌ زبان رسمی و ملی جغرافیای ایران نام تبدیل کرد. با این اقدام، سایر زبان های موجود در این سرزمین به‌ حاشیه‌ رانده‌ و سرکوب شدند. رضا خان تا جایی که‌ امکان داشت سعی در آسیمیله‌ کردن و از بین بردن زبان و دیگر نمادهای ملی ملل در این جغرافیا از جمله زبان تورکی آزربایجانی ملت تورک آزربایجان جنوبی نمود. با این سیاست همسان سازی، که‌ پس از تغییر رژیم کماکان ادامه‌ پیدا کرد، طبق گزارش اخیر یونسکو و برابر با اطلس زبانهای در خطر، بیش از بیست زبان و گویش رایج در جغرافیای ایران نام  آسیب پذیر یا درمعرض خطر مرگ قرار گرفتند.
با سر کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران با این که قانون اساسی اندکی تغییر یافت و مسئله‌ آموزش زبان مادری در قانون اساسی این کشور گنجانده‌ شد، ولی در اجرای آن تا کنون که‌ ۴۰ سال از عمر این رژیم می گذرد گامی جدی برداشته‌ نشده‌ است . اصل پانزدهم قانون اساسی ایران تحصیل به‌ زبان مادری در کنار زبان فارسی در مدارس را آزاد می داند. همچنین در بند ۹ اصل های ۳، ۱۹ و ۲۰  قانون اساسی به‌ برابری همه‌ شهروندان جغرافیای ایران نام در برابر قانون، نبود تبعض بین آنها و برخورداری از امتیازات و امکانات برابر تاکید می شود، از اینرو حق آموزش به‌ زبان مادری شامل حقوق شهروندی تضمین شده‌ در قانون اساسی میشود. اگر به‌ شرح مذاکرات قانون اساسی مراجعه‌ نماییم در آن آمده‌ که‌  دولت موظف است ؛ هم معلم و هم کتاب برای آموزش زبان های غیر فارسی کشور تهیه‌ و فراهم کند.
لاکن ،علیرغم اشاره‌ قانونی به‌ حق آموزش به‌ زبان مادری، نگاه سیاسی به‌ مقولات‌ حقوقی، علمی و زبان شناسی، که‌ با گسترش و عمیق تر شدن راسیسم فارس محور  در این سرزمین در مسیری معین هدایت شد، ذهنیتی بوجود آورده‌ است که‌ اجازه‌ نمیدهد ملیتهای دیگر در این جغرافیا از همان محدود حقوقی که‌ در قانون اساسی گنجانده‌ شده‌ است بهره‌مند شوند. سیاست رژیم جمهوری اسلامی نیز دنباله‌ رو سیاست حکومت های قبلی و حتی شکننده‌ تر و سرکوب کننده‌ تر از سیاست آنان‌ است. زیرا در عمل بر خلاف قانون اساسی، این حکومت هیچ  حقی برای سایر ملیت ها، اقوام، مذاهب به‌ جز ملت فارس و مذهب شیعه‌  روا نمی بیند و اجازه‌ شکوفایی، پیشرفت و استفاده‌ از  توانایی های طبعیی به‌ این زبان ها و باورها داده‌ نمی شود. تنها در موارد محدودی اجازه‌ پخش رادیو، تلویزیون، مجله، و نشریات‌ محلی  اهدا‌ شده‌ است، آنهم صرفا برای تعقیب اهداف تعیین شده می باشد.

مسئولان رژیم  ایران اقرار می کنند راه اندازی رشته زبان و ادبیات تورکی در دانشگاهها «مطالبه مردم آزربایجان » است اما آنها همواره سعی کرده اند با سنگ اندازی ها و مانع تراشی های گوناگون، دانشجویان را از تحصیل در این رشته دلسرد کنند.

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *