خانه / اخبار / رئیس کمیسیون بهداشت مجلس می‌گوید دولت مطالبات شرکت‌های واکسن‌ساز داخلی را پرداخت نکرده است

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس می‌گوید دولت مطالبات شرکت‌های واکسن‌ساز داخلی را پرداخت نکرده است

اؤیرنجی: حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به روسای دیوان محاسبات و سازمان بازرسی خواستار رسیدگی به آنچه که «عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های واکسن‌ساز داخلی» خواند، شد.

او بدون اینکه نامی از شرکت‌های تولید کننده واکسن ببرد نوشت: «شرکت‌های دانش بنیان با اتکا به سفارش و توصیه دولت اقدام به تهیه و تولید واکسن در مقیاس مورد نیاز زدند اما این سفارشات که با وعده قطعی تامین هزینه تمام‌شده و مخارج حاشیه‌های آن صورت گرفت تنها در حد حرف باقی ماند و متاسفانه عملا تا بدین لحظه پرداختی از سوی دولت به آنها صورت نگرفته است.»

در دو سال گذشته دستکم هشت شرکت در ایران ادعا کردند که خط تولید واکسن ضد کرونا راه اندازی کرده‌اند. از میان این شرکت ها تنها شفافارمد وابسته به بنیاد برکت با هیئت امناء صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت و درمان تفاهمنامه امضاء کرد و واکسن‌هایش را پیش فروش کرد. روزنامه شرق اردیبهشت امسال گزارش کرده بود شرکت سیناژن شش میلیون، پاستور سه میلیون، رازی چهار میلیون، نورا ۲٬۵ میلیون و اکتوورکو سه میلیون دوز واکسن انبار شده دارند که دولت حاضر به خرید آن‌ نیست و امکان صادرات تولید خود را هم ندارند.

شهریاری که به بازارسازی برای شرکت‌های دارویی متهم است، خطاب به سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نوشت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس «انتظار دارد نتایج بررسی‌های آن مرجع در خصوص علت عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های واکسن‌ساز داخلی را در اسرع وقت دریافت نماید». 

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *