خانه / اخبار / رحیم غلامی ؛ فعال ملی ،شاعر و نویسنده آزربایجانی در بیدادگاه شوونیسم فارس تفهیم اتهام گردید!

رحیم غلامی ؛ فعال ملی ،شاعر و نویسنده آزربایجانی در بیدادگاه شوونیسم فارس تفهیم اتهام گردید!

اؤیرنجى: «رحیم غلامی»؛ فعال ملی، شاعر و نویسنده آزربایجانی با مراجعه به شعبه اول بیدادگاه عمومی و انقلاب شوونیسم فارس مستقر در اردبیل تفهیم اتهام گردید.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان آقای غلامی؛ روز دوشنبه ۱۳خرداد ۱۳۹۸ “رحیم غلامی” فعال ملی، شاعر و نویسنده آزربایجانی ساکن اردبیل، جهت ارائه دفاعیات خود در شعبه اول بیدادگاه عمومی و انقلاب شوونیسم فارس به شعبه اردبیل حاضر و توسط قاضی «خدادادی» تفهیم اتهام شده است.

قاضی این شعبه از بیدادگاه شوونیسم فارس اتهامات این فعال ملی را «عضویت در تشکیلات گاماج، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیرواقع در جلسات و فضای مجازی» عنوان کرده، که از این میان اتهام «عضویت در تشکیلات گاماج» به‌تازگی به پرونده او اضافه‌شده‌ است.

رحیم غلامی اتهامات منتسب به خود را رد کرده و افزودن اتهام عضویت در «گاماج» (جبهه آزادی ملی آزربایجان جنوبی) را سناریوی جدید «اداره اطلاعات اردبیل» و «قدمی برای سرکوب فعالین» عنوان کرده ‌است.

خاطر نشان می سازیم که؛ آقای “رحیم غلامی” از ۱۳ اسفندماه سال ۹۷، با کارشکنی مسئولین امنیتی و عدم موافقت با وثیقه‌ی صادره از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اردبیل در زندان مرکزی اردبیل در بازداشت موقت به سر می‌برد که پس از نزدیک به دو ماه بازداشت در ۸ اردیبهشت‌ماه ۹۸؛ با قرار وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون ریالی موقتاً آزاد گردید.

وی قبل از بازداشت، فایل دائره‌المعارف بزرگ تورکی آزربایجانی جهت چاپ آماده کرده بود که نهاد امام‌جمعه اردبیل خواهان چاپ این اثر بزرگ زیر نظر این نهاد شده بود که آقای غلامی حاضر به پذیرش آن نشد.

فعالین ملی آزربایجانی بازداشت و افزایش فشارها علیه رحیم غلامی را در ارتباط با مسئله دائره‌المعارف بزرگ او می‌دانند. پس از دستگیری آقای غلامی نیز نیروهای امنیتی‌ در یورش به منزل او ضمن اعتراف به این مسئله فایل‌ها، دست‌نوشته‌ها و هر آنچه مرتبط با این دائره‌المعارف آماده جهت چاپ بوده را با خود بردند.

قابل ذکر است که؛ از این نویسنده و محقق تاکنون چندین کتاب در عرصه فرهنگ آزربایجان چاپ و نشر گردیده است. «رحیم غلامی» که پیش‌تر نیز سابقه بازداشت و زندانی شدن در رابطه با فعالیت‌های مدنی‌اش را دارد، نویسنده کتاب‌های «فولکلوروموزدان بیر یارپاق»، «آتالار سوزو» و «فولکلور ناغیل لاری» می‌باشد که توسط انتشارات «یایلیق» به چاپ رسیده است ، می باشد.

بیشتر بخوانید

اعتراض به استخدام گسترده طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی در وزارت آموزش و پرورش رژیم ایران

اؤیرنجى : اعتراض به استخدام گسترده طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *