خانه / گزارش / رمان ” سور بُز” ،ماریو بارگاس یوخسا ؛ در ایام قرنطینه کرونازدگی کتاب بخوانیم.

رمان ” سور بُز” ،ماریو بارگاس یوخسا ؛ در ایام قرنطینه کرونازدگی کتاب بخوانیم.

ماریو بارگاس یوسا، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مشهور اهل پرو است که در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.
آکادمى نوبل، از یوسا به عنوان خالق آثارى نام می‌برد که نگاه عمیقی به «مقاومت، طغیان و شکست فردى» دارد.

یکی از آثار او رمانی است به نام «سور بُز» که در آن به نقشه قتل دیکتاتور ِ جمهوری دومینیکن – رافائل تروخیو – و ماجراهای بعد از آن پرداخته می‌شود.

یوسا «سور بز» را یکی از بهترین رمان‌های خود می‌داند و می‌گوید: «فکر نوشتن این رمان از سال ۱۹۷۵ در سرم بود و شش سال قبل نوشتنش را شروع کردم. اما زمانی دراز در این فکر بودم و هرچه را که درباره تروخیو، درباره سی و یک سال حکومت او بر جمهوری دومینیکن پیدا می‌کردم می‌خواندم. به دومینیکن رفتم و بایگانی‌ها را بررسی کردم.

به‌خصوص روزنامه‌ها و مجله‌های آن دوران را– این‌ها منابع بسیار خوبی بودند. به راستی باورنکردنی بود که مردم دومینیکن در آن ایام چه نوع روزنامه‌هایی می‌خواندند. همچنین با خیلی از افراد گفتگو کردم.»

این دیکتاتور خون‌ریز به مدت ۳۱ سال بر مردم دومینیکن حکومت کرد.
عنوان کتاب از یک ترانه دومینیکنی گرفته شده است که در آن روز سی‌ام ماه مه، روز مُردن تروخیو است:
روز سور بُز، سیِ ماه مه
روز شادی و عیش مردمه
می‌ریزن بیرون همه از خونه
کوچه و بازار پر هیاهو، پر همهمه
در جایی از کتاب  پسری از پدرش می‌پرسد که چگونه می‌شود یک آدم بافرهنگ و تحصیل‌کرده مانند «دُن فروئیلان» تروخیو را تحمل کند که پدر جواب می‌دهد: «تو، ارونیا، سر در نمی‌آری، هرچند خیلی چیزها را از آن دوران فهمیده‌ای.

در آغاز بعضی چیزها رخنه‌ناپذیر به نظر می‌آمد، اما بعد از خواندن، گوش‌دادن، تحقیق‌کردن، فکرکردن بالاخره توانستی سر دربیاوری که چطور میلیون‌ها آدم، له‌شده زیر بار تبلیغات و نبود اطلاعات، خو کرده به توحش به زور تلقین و انزوا، محروم از اراده آزاد و حتی از کنجکاوی، به سبب ترس و عادت به بردگی و چاپلوسی، قادر بودند تروخیو را پرستش کنند. نه این‌که فقط از او بترسند، بلکه دوستش داشته باشند، همان‌طور که بچه‌ها بالاخره دلبسته پدر و مادر می‌شوند، به خودشان می‌باورانند که شلاق و کتک به صلاح‌شان است، محض خیرخواهی است.»

بیشتر بخوانید

 نمونه‌‌ای از نژادپرستی‌ها در ایران + ویدئو

از رسانه‌های داخلی ایران و افراد صاحب‌مقام گرفته تا برخی اشخاص عادی جوری به نژادپرستی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *