دوشنبه - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / روایت تصویری کودکانه از سوژه های خلیل بحران

روایت تصویری کودکانه از سوژه های خلیل بحران

گفته اند: جهان طنز روی یک بیضی به دور دو کانون، افشای بلاهت و تنبیه رذالت در نوسان است و طنز نوعی آیینه است که نظاره گران عموما چهره هر کس به جز خود را در آن تماشا میکنند.

امروز با دیدن تصاویر سوژه های خلیل بحران روی دیوار آجری همسایه مان قدم سست کردم. به یقین این نقاشی را یکی از پسران ده یازده ساله که عصرها در کوچه فوتبال بازی میکنند کشیده است.

تصویر تمام قد، بدون دست و نحیف یوباب (رباب)، سوژه زن خلیل بحران که همیشه شنونده ای صم بکم و بدون کنش است، در کنار تصاویر نیمتنه دو مرد، یکی خلیل بحران با سر و گوش هایی یزرگ و دستهایی دراز و دیگری با یک گوش بزرگ که به احتمال قوی ییضا( رضا) است، چنان نحیف و ذلیل دیده میشد که برای لحظه ای حس کردم از نگاه این تصویرگر تمام درماندگی و زبونی و ناتوانی این جامعه زن نام دارد. جالب است که حاج آقا ذیغمی نیز در این تصویر غایب است.

بی شک این تصویر آیینه ای است از جامعه مردسالار که در ذهن کودک تصویرگر حک شده است و این کودک در سالهای آتی مردی از مردان این جامعه خواهد شد.

من فکر میکنم لازم است این آیینه را بدون حرف و حدیثی رو در روی هنرمندان طنزپرداز فرار دهیم تا خود حدیثی مفصل بخوانند از این مجمل.

رقیه کبیری

بیشتر بخوانید

جعفر سلیمان زاده ؛ احضار و تهدید فعال آزربایجانی ساکن بناب

اؤیرنجى : پلیس امنیت و اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان بین ائو (بناب) «جعفر سلیمانزاده» از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *